Annons
Fyra nya mästerskapsarrangörer utsedda
12 AUGUSTI 2022 | 12:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Under VM i Eugene utsåg World Athletics arrangörerna för 2025 års VM i friidrott samt terräng-VM 2024 och 2026. Dessutom beslutades det i veckan att OCR-VM 2023 kommer att gå i Belgien.
Annons
Efter OS 2021 kommer Tokyo åter igen stå värd för ett internationellt friidrottsmästerskap när VM återvänder till staden 2025. Det blir tredje gången japan arrangerar ett världsmästerskap i friidrott efter Osaka 2007 och Tokyo 1991, till skillnad från OS i fjol kommer förhoppningsvis läktarna att vara fullsatta på Tokyos Olympiastadion.
Medulin och Pula i Kroatien tilldelades terräng-VM 2024 och 2026 års mästerskap kommer att arrangeras i Tallahassee, Florida, vilket gör att USA får hålla i ytterligare ett stort mästerskap två år innan OS i Los Angeles 2028.
Läs mer om de tre nya mästerskapsarrangörerna på World Athletics hemsida.
I veckan bestämdes även att OCR-VM 2023 kommer att gå i Belgien 14–17 september. Mer information om det mästerskapet kan ni hitta här.
Här kan ni se alla framtida internationella mästerskap.
/Filip Lööv
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I sommarens första lopp över 400 meter häck slog Moa Granat till med 55.68, en förbättring av personbästat med 21 hundradelar och den bästa svenska tiden på distansen på 26 år. "Jag visste att jag hade kapacitet att springa snabbt", säger Moa Granat.
LÄS MER
Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.
LÄS MER