Fyra nya mästerskapsarrangörer utsedda
12 AUGUSTI 2022 | 12:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Under VM i Eugene utsåg World Athletics arrangörerna för 2025 års VM i friidrott samt terräng-VM 2024 och 2026. Dessutom beslutades det i veckan att OCR-VM 2023 kommer att gå i Belgien.
Efter OS 2021 kommer Tokyo åter igen stå värd för ett internationellt friidrottsmästerskap när VM återvänder till staden 2025. Det blir tredje gången japan arrangerar ett världsmästerskap i friidrott efter Osaka 2007 och Tokyo 1991, till skillnad från OS i fjol kommer förhoppningsvis läktarna att vara fullsatta på Tokyos Olympiastadion.
Medulin och Pula i Kroatien tilldelades terräng-VM 2024 och 2026 års mästerskap kommer att arrangeras i Tallahassee, Florida, vilket gör att USA får hålla i ytterligare ett stort mästerskap två år innan OS i Los Angeles 2028.
Läs mer om de tre nya mästerskapsarrangörerna på World Athletics hemsida.
I veckan bestämdes även att OCR-VM 2023 kommer att gå i Belgien 14–17 september. Mer information om det mästerskapet kan ni hitta här.
Här kan ni se alla framtida internationella mästerskap.
/Filip Lööv
Relaterade nyheter

I år finns två svenska friidrottare med bland de nominerade till utmärkelsen European Athlete of the Year – Daniel Ståhl och Mondo Duplantis. In och rösta och sätt en svensk friidrottare på tronen!
LÄS MER
Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER