Garbell och Carlsson kastade hem guld i slägga
26 JULI 2026 | 14:48
FOTO: DECA TEXT&BILD
De svenska mästarna i slägga heter Malin Garbell och Ragnar Carlsson. Att Ragnar skulle vinna var väntat, men att Malin Garbell skulle ta hem guldet var inte lika givet med tanke på konkurrensen i kvinnlig slägga. ”Det betyder jättemycket”, säger hon.
Kvinnlig slägga är just nu ett riktigt getingbo där det är många som kunde vara med och slåss om SM-medaljerna. Bäst hittills i år är Upsala IF:s Patricia Kamga
Dessvärre kastade Patricia bort sig med två kast i buren och endast ett godkänt kast på 58.79. Det gjorde att hon slutade tia, bara fick tre kast i tävlingen och lämnade medaljkampen till de övriga.
Malin Garbell kastade 69.16 redan i den första omgången och det blev tävlingens längsta kast.
Men bakom henne blev det tajt. Rebecka Hallerth kastade i den näst sista omgången upp sig på silverplats med 67.35 och petade ner Grete Ahlberg till bronsplatsen med fem centimeters marginal.
Det blev inga förändringar gällande medaljplatserna i den sista omgången och guldet gick till Garbell, silver till Hallerth och bronset till Ahlberg.
– Det betyder jättemycket! Jag såg hela familjen sitta och heja och det ger verkligen en jätteboost, säger svenska mästaren och hemmakastaren Malin Garbell.
Sjunde raka för Carlsson
Ragnar Carlsson
– Det var helt ok. Jag hade hoppats på mer men det känns ok att göra 71 meter. Jag har kunnat träna på riktigt bra nu och det har gett resultat, säger Ragnar efter tävlingen.
Bakom Ragnar var det jämnare och kampen om silver och brons stod mellan Västerås FK:s Alfons Haals
Alfons Haals hade grepp om silvret från den tredje omgången då han kastade 65.28 och gick om Adam Hellbom som då hade 64.25 som bäst. Adam var nära att slå sig tillbaka in på silverplatsen i sista kastet, men det fattades 18 centimeter. Silver till Västerås genom Alfons Haals och bronset till Falun genom Adam Hellbom.
Relaterade nyheter
Det blev jämnt och spännande i kvinnornas längdhopp när Turebergs Ayla Hallberg Hossain och Råby-Rekarnes Maja Åskag gjorde upp om guldet i en centimeterstrid. ”Jag visste att det skulle bli en kamp”, säger guldmedaljören Maja Åskag.
LÄS MER
Wilma Svenson och Henrik Larsson visade att de just nu är de snabbaste svenskarna på 200 meter. ”Jag har känt att jag har det här i mig, så det är otroligt”, säger en lycklig Wilma. Och Henrik Larsson visade klass och slog Johan Wissmans 20 år gamla…
LÄS MER