Granat om guldet: "Förstår fortfarande inte att det är sant"

Granat

Hon hade två SM-silver sedan tidigare. I år nådde Vallentunas Moa Granat hela vägen till guld. "Det här är jättestort och jättekul. Ett SM-guld liksom! Jag förstår fortfarande inte att det är sant", säger 17-åringen.

Moa Granat SM-segrade på långa häcken på tiden 57.65. IF Götas Hanna Karlsson gick i mål på 59.06 och grejade silvret medan Upsala IF:s Ebba Svantesson knep bronset via nya personbästat 59.61.

- Jätteroligt, jättekul! Och jag är nöjd med loppet, säger Granat som följde sin plan:

- Jag brukar tänka att jag ska starta hårt och sedan flyta på bortre lång, för att sedan försöka trycka igen vid 200. Jag tänkte så i alla fall, och det kändes så också.

HÄR hittas resultaten.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

Liam Belo Da Silva 8541
Tätt i toppen på ISM i mångkamp

Efter den första dagen av ISM i mångkamp i Örebro är det tätt i toppen i både männens och P19:s sjukamper. Och under lördagen klev Liam Belo Da Silva upp på delad tiondeplats på genom-tiderna-listan för P19 i höjd.

LÄS MER