Guide: Det får du inte missa i helgen
28 JANUARI 2022 | 10:00
I helgen brakar inomhussäsongen igång på riktigt. Duplantis, Kramer, Lindh och Montler tävlar i Karlsruhe i kväll – en tävling ni ser i SVT. Och på lördagen ser ni Vinthundsvintern i Friidrottskanalen.
Fredag: World Indoor Tour-tävling i Karlsruhe
Vi har fyra svenskar till start i tyska Karlsruhe på fredagskvällen. Armand Duplantis, Andreas Kramer och Lovisa Lindh gör alla tre säsongsdebuter. Thobias Montler säsongsdebuterar i längd, men tävlade redan förra helgen på 60 meter i Växjö. Ni ser allt live i SVT24/Play med start 20:00.
Helgen: Göta Ungdomsspel, Vinthundsvintern och Just Pole Vault
I helgen står framförallt Karlstad och Sollentuna som värdar för heta tävlingar. Göta Ungdomsspel gör sin sista upplaga i anrika Våxnäshallen innan den ska rivas. Till start kommer bland annat Henrik Larsson, Moa Hjelmer, Maja Åskag och Melwin Lycke Holm.
I Sollentunahallen väntar både Just Pole Vault och Vinthundsvintern på lördagen. I den förstnämnda gör Michaela Meijer säsongsdebut. I det sistnämnda får vi se spännande starter som Johan Rogestedt och Simon Sundström på 3000 meter. Det arrangeras även 800m-lopp med bland annat Erik Martinsson och Joakim Andersson. Ni ser Vinthundsvintern live på Friidrottskanalen.se.
Söndag: Gala i tjeckiska Nehvizdy och halvmara i Sevilla
Carolina Wikström springer halvmaraton i spanska Sevilla på söndagen. Och i Tjeckien tävlar både Fanny Roos och Fabian Delryd. Stream för galan finner ni här.
Relaterade nyheter
Två ytterligare friidrottare har fått ta plats i SOK:s stödprogram Topp och talang, från och med 2026, nämligen Engla Nilsson och Samuel Pihlström. "En stor milstolpe i min friidrottskarriär", säger Engla Nilsson.
LÄS MER
Nya regler kring bland annat 800-meterslöpning inomhus, ställningens läge i stavhopp och kring konsekvenserna om en löpare rycker i startblocken har kommit under hösten. Här presenterar vi en sammanfattning av de nya reglerna.
LÄS MER