Annons

Annons

Guide till inomhus-EM i Istanbul

IEM Guide Sajt NY

FOTO: DECA TEXT&BILD

Inomhus-EM i Istanbul pågår 2-5 mars och här har vi samlat all information ni behöver. Ni kan även se tidsprogrammet med svenska ögon.

20 svenska aktiva är med och fajtas om medaljerna på inomhus-EM i Istanbul. Nedan hittar ni information om mästerskapet, tv-tider och tidsprogrammet med svenska ögon. Tidsprogrammet uppdateras löpande och här kommer ni även kunna hitta länk till resultatlistorna.

Officiell hemsida för inomhus-EM.

Live-resultat.

Hela den svenska truppen.

Här kan ni se startlistorna.

SVT sänder mästerskapet, här har vi samlat all information om tv-tider.

Alla tider nedan är angivna i svensk tid.

2 mars    
17.00 M 800m försök Andreas Kramer
17.05 K Höjd kval  
17.12 M Kula kval  
17.40 K 800m försök Wilma Nielsen, Julia Nielsen
17.53 M Tresteg kval Jesper Hellström
18.30 K 3000m försök Sara Christiansson
18.40 K Kula kval Fanny Roos, Sara Lennman
19.05 M 1500m försök Emil Danielsson
     
3 mars    
07.00 K Femkamp: 60m häck Bianca Salming
07.10 M Längd kval Thobias Montler
07.15 K Stav kval Michaela Meijer
07.45 K Femkamp: Höjd Bianca Salming
07.50 M 400m försök Carl Bengtström
08.40 K 400m försök  
09.10 K Tresteg kval Maja Åskag
09.30 K 1500m försök Hanna Hermansson
10.05 K 60m försök Julia Henriksson
10.30 K Femkamp: Kula Bianca Salming
     
17.00 M Höjd kval  
17.05 K 60 m semi Julia Henriksson
17.10 K Femkamp: Längd Bianca Salming
17.25 M Kula FINAL  
17.35 M 400m semi Carl Bengtström
17.55 K 400m semi  
18.18 K 3000m FINAL  
18.35 M Tresteg FINAL  
18.40 M 1500m FINAL  
18.53 K Kula FINAL Fanny Roos
19.05 K Femkamp: 800m Bianca Salming
19.45 K 60m FINAL Julia Henriksson
     
4 mars    
07.00 M Sjukamp: 60m Marcus Nilsson
07.04 M Stav kval  
07.20 M 60m försök Henrik Larsson
07.40 M Sjukamp: Längd Marcus Nilsson
08.00 M 3000m försök Emil Danielsson, Simon Sundström
08.35 K 60m häck försök  
09.05 M Sjukamp: Kula Marcus Nilsson
09.10 K Längd kval Khaddi Sagnia
09.20 M 60m häck försök Max Hrelja
     
16.35 M Sjukamp: Höjd Marcus Nilsson
16.45 M 60m semi Henrik Larsson
17.05 K Stav FINAL Michaela Meijer
17.15 K 800m semi  
17.35 M 800m semi Andreas Kramer
17.50 K Tresteg FINAL Maja Åskag
18.00 K 1500m FINAL Hanna Hermansson
18.20 M 400m FINAL Carl Bengtström
18.30 K 400m FINAL  
18.55 M 60m FINAL Henrik Larsson
     
5 mars    
08.00 M Sjukamp: 60m häck Marcus Nilsson
08.12 M Längd FINAL Thobias Montler
08.20 K Höjd FINAL  
08.35 M 60m häck semi  
08.55 K 60m häck semi  
09.08 M Sjukamp: Stav Marcus Nilsson
     
17.05 M Höjd FINAL  
17.10 M 4x400m FINAL  
17.18 M Stav FINAL  
17.25 K 4x400m FINAL  
17.40 M Sjukamp: 1000m Marcus Nilsson
17.50 K Längd FINAL Khaddi Sagnia
18.00 M 3000m FINAL Emil Danielsson, Simon Sundström
18.22 M 800m FINAL Andreas Kramer
18.35 K 800m FINAL  
18.55 K 60m häck FINAL  
19.05 M 60m häck FINAL  

Den svenska truppen 

Carl Bengtström

Gren: 400 meter
Klubb: Örgryte IS
Personbästa: 45.33 (2022)
Årsbästa: 46.15
Internationella medaljer: Brons IVM 2022, guld U20-EM 2019.

Sara Christiansson

Gren: 3000 meter
Klubb:
Sävedalens AIK
Personbästa:
8:59.10 (2022)
Årsbästa:
9:14.72

Emil Danielsson

Gren: 1500 & 3000 meter
Klubb:
Spårvägens FK
Personbästa:
3:40.94 (1500 meter 2023), 7:48.23 (3000 meter 2023)

Jesper Hellström

Gren: Tresteg
Klubb:
Hässelby SK
Personbästa:
16.69 (2021)
Årsbästa:
15.99

Julia Henriksson

Gren: 60 meter
Klubb:
Malmö AI
Personbästa:
7.30 (2023)

Hanna Hermansson

Gren: 1500 meter
Klubb:
Turebergs FK
Personbästa:
4:11.97 (2023)

Max Hrelja

Gren: 60 meter häck
Klubb:
Malmö AI
Personbästa:
7.70 (2023)

Andreas Kramer

Gren: 800 meter
Klubb:
Ullevi FK
Personbästa:
1:45.09 (2021)
Årsbästa:
1:45.90
Internationella medaljer:
Silver EM 2018, guld U23-EM 2017.

Henrik Larsson

Gren: 60 meter
Klubb:
IF Göta Karlstad
Personbästa:
6.56 (2023)
Internationella medaljer: Guld EYOF 2015, silver U18-EM 2016, guld U23-EM 2019, silver U23-EM 2021.

Sara Lennman

Gren: Kula
Klubb:
Spårvägens FK
Personbästa:
18.09 (2023)

Michaela Meijer

Gren: Stav
Klubb:
Örgryte IS
Personbästa:
4.75 (2019)
Årsbästa:
4.50
Internationella medaljer: Silver U18-VM 2009, silver U23-EM 2015.

Thobias Montler

Gren: Längd
Klubb:
Ullevi FK
Personbästa:
8.38 (2022)
Årsbästa:
8.19
Internationella medaljer:
Silver IVM 2022, silver EM 2022, silver IEM 2019 & 2021.

Julia Nielsen

Gren: 800 meter
Klubb:
Örgryte IS
Personbästa: 2:05.74 (2023)

Wilma Nielsen

Gren: 800 meter
Klubb:
Örgryte IS
Personbästa:
2:02.91 (2023)
Internationella medaljer: Brons U23-EM 2021.

Marcus Nilsson

Gren: Sjukamp
Klubb:
Högby IF
Personbästa:
5.866
Årsbästa:
-
Internationella medaljer:
Brons U20-VM 2010.

Fanny Roos

Gren: Kula
Klubb:
Malmö AI
Personbästa:
19.29 (2021)
Årsbästa:
19.17
Internationella medaljer:
Silver IEM 2021, guld U23-EM 2017.

Khaddi Sagnia

Gren: Längd
Klubb:
Ullevi FK
Personbästa:
6.92 (2018)
Årsbästa:
6.75
Internationella medaljer:
Brons IEM 2021, guld UOS 2010 (tresteg).

Bianca Salming

Gren: Femkamp
Klubb:
Turebergs FK
Personbästa:
4.422 (2020)
Årsbästa:
4.367

Simon Sundström

Gren: 3000 meter
Klubb:
IFK Lidingö
Personbästa:
7:51.48 (2023)
Internationella medaljer:
Brons U23-EM 2019 (3000 meter hinder).

Maja Åskag

Gren: Tresteg
Klubb:
Råby-Rekarne FIF
Personbästa:
13.82 (2023)
Internationella medaljer:
Guld U20-EM 2021 (längd & tresteg), guld U20-VM 2021 (längd & tresteg).

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Andreas Kramer (11)
Andreas Kramer historisk silvermedaljör på 800 meter

Aldrig tidigare hade en svensk man tagit en VM-medalj på 800 meter. På inomhus-VM i Glasgow gjorde Andreas Kramer ett otroligt starkt slutvarv i finalen på 800 meter som resulterade i en silvermedalj. Bara minuter senare tog Samuel Pihlström en merit…

LÄS MER