Annons

Guide till U23-EM i Esbo

Deca Text&Bild Tilde Johansson gör sitt sista juniormästerskap.

U23-EM avgörs i finska Esbo utanför Helsingfors 13-16 juli. Här har vi samlat alla länkar och information om mästerskapet, ni kan även se tidsprogrammet med svenska ögon.

Annons

Torsdag 13 juli inleds U23-EM, se hela den svenska truppen här.

SVT Play sänder mästerskapet från fredag till söndag. För den som vill följa tävlingarna även på torsdag går de att se via AllAthletics.tv.

Startlistor sorterade på årsbästa finns här.

Här kommer resultat att publiceras när tävlingarna drar i gång.

Nedan kan ni se tidsprogrammet med svenska ögon. Tiderna är angivna i lokal tid och inom parentes i svensk tid. Vilka svenskar som avancerar till finaler kommer uppdateras under tiden tävlingarna pågår.

Annons

Torsdag 13 juli

9.40 (8.40) K Slägga kvalgrupp A Hillevi Carlsson
9.45 (8.45) K Sjukamp: 100 meter häck Angel Richmore
10.25 (9.25) K 100 meter försök Filippa Sivnert
10.30 (9.30) K Sjukamp: Höjd Angel Richmore
10.40 (9.40) K Stav kval Gabriella Jönsson
10.50 (9.50) K Slägga kvalgrupp B Emma Holmgren Löf
Thea Löfman
10.55 (9.55) M 100 meter försök  
11.50 (10.50) K 800 meter försök Wilma Nielsen
Julia Nielsen
12.05 (11.05) M Diskus kvalgrupp A  
12.20 (11.20) M 1500 meter försök Viktor Idhammar
Samuel Pihlström
12.40 (11.40) K Kula kval Linn Gabrielli Gustafsson
Emilia Malmehed
Victoria Wickman
13.00 (12.00) K 400 meter försök  
13.15 (12.15) M Diskus kvalgrupp B  
13.30 (12.30) M 400 meter försök Emil Johansson
     
16.45 (15.45) K Sjukamp: Kula Angel Richmore
17.05 (16.05) K 100 meter semi  
17.20 (16.20) M Längd kval   
17.30 (16.30) M 100 meter semi  
17.55 (16.55) K 400 meter semi  
18.05 (17.05) K Kula FINAL Linn Gabrielli Gustafsson
Emilia Malmehed
18.30 ((17.30) M 400 meter semi  
18.45 (17.45) M Slägga kvalgrupp A  
19.00 (18.00) K Sjukamp: 200 meter Angel Richmore
19.30 (18.30) K 3000 meter hinder försök  
19.40 (18.40) K Tresteg kval Maja Åskag
Emilia Sjöstrand
19.50 (18.50) M Slägga kvalgrupp B  
20.35 (19.35) K 5000 meter FINAL Vera Sjöberg

Fredag 14 juli

9.40 (8.40) K Diskus kvalgrupp A Molly Broback
10.00 (9.00) M 400 meter häck försök Oskar Edlund
David Thid
Karl Wållgren
10.15 (9.15) K Sjukamp: Längd  
10.40 (9.40) K 400 meter häck försök Hanna Karlsson
Tyra Landin
Ebba Åhman
10.50 (9.50) K Diskus kvalgrupp A  
11.00 (10.00) K Höjd kval  
11.30 (10.30) M 5000 meter FINAL  
12.05 (11.05) M 110 meter häck försök Sidrak Afework
12.10 (11.10) K Spjut kvalgrupp A  
12.15 (11.15) M Tresteg kval Gabriel Wallmark
12.55 (11.55) K 100 meter häck försök Maja Maunsbach
13.20 (12.20) K Spjut kvalgrupp B  
13.40 (12.40) M 800 meter försök  
     
17.00 (16.00) K Sjukamp: Spjut grupp A  
17.55 (16.55) K Tresteg FINAL Maja Åskag
18.00 (17.00) M 110 meter häck semi  
18.20 (17.20) M Stav kval   
18.20 (17.20) K Sjukamp: Spjut grupp B  
18.25 (17.25) K 100 meter häck semi  
19.05 (18.05) K 400 meter FINAL  
19.20 (18.20) M 400 meter FINAL  
19.35 (18.35) K 800 meter FINAL Wilma Nielsen
19.45 (18.45) K Slägga FINAL Thea Löfman
19.50 (18.50) M Längd FINAL  
19.55 (18.55) K Sjukamp: 800 meter  
20.35 (19.35) K 100 meter FINAL  
20.50 (19.50) M 100 meter FINAL  

Lördag 15 juli

10.00 (9.00) M Tiokamp: 100 meter Carl af Forselles
Elliot Duvert
10.20 (9.20) M 3000 meter hinder försök Nils Bredin
10.50 (9.50) K Tiokamp: Längd Carl af Forselles
Elliot Duvert
10.50 (9.50) M Diskus FINAL  
11.15 (10.15) K 1500 meter försök Wilma Nielsen
Julia Nielsen
11.50 (10.50) K 400 meter häck semi Hanna Karlsson
12.15 (11.15) M 400 meter häck semi Oskar Edlund
David Thid
Karl Wållgren
12.20 (11.20) M Tiokamp: Kula Carl af Forselles
Elliot Duvert
12.30 (11.30) M 4x100 meter försök Sverige
12.45 (11.45) M Slägga FINAL  
12.55 (11.55) K 4x100 meter försök Sverige
13.05 (12.05) K Längd kval Tilde Johansson
Maja Åskag
Emilia Sjöstrand
13.15 (12.15) M 4x400 meter försök Sverige
13.35 (12.35) K 4x400 meter försök  
     
16.00 (15.00) M Tiokamp: Höjd Carl af Forselles
Elliot Duvert
16.35 (15.35) K Stav FINAL  
16.40 (15.40) K 4x100 meter FINAL Sverige
16.45 (15.45) M Spjut FINAL Jakob Rahm
16.50 (15.50) M 4x100 meter FINAL Sverige
17.05 (16.05) K 3000 meter hinder FINAL  
17.25 (16.25) M 1500 meter FINAL Viktor Idhammar
Samuel Pihlström
17.40 (16.40) K 10 000 meter FINAL  
18.20 (17.20) M Kula FINAL Jesper Ahlin
18.25 (17.25) K 200 meter försök Wilma Svensson
18.45 (17.45) M Höjd FINAL  
18.50 (17.50) M 200 meter försök Linus Pihl
19.05 (18.05) M Tresteg FINAL Gabriel Wallmark
19.30 (18.30) M Tiokamp: 400 meter Carl af Forselles
Elliot Duvert
19.55 (18.55) M 110 meter häck FINAL  
20.10 (19.10) K 100 meter häck FINAL  

Söndag 16 juli

10.00 (9.00) M Tiokamp: 110 meter häck Elliot Duvert
10.40 (9.40) M Tiokamp: Diskus grupp A Elliot Duvert
10.50 (9.50) M 10 000 meter FINAL  
11.30 (10.30) K 200 meter semi  
11.45 (10.45) M 200 meter semi  
11.50 (10.50) M Tiokamp: Diskus grupp B Elliot Duvert
12.15 (11.15) M 400 meter häck FINAL Oskar Edlund
David Thid
12.30 (11.30) M Tiokamp: Stav grupp A Elliot Duvert
12.35 (11.35) K 400 meter häck FINAL  
13.00 (12.00) K Diskus FINAL Molly Broback
13.35 (12.35) M Tiokamp: Stav grupp A Elliot Duvert
     
16.30 (15.30) M Tiokamp: Spjut grupp A Elliot Duvert
16.50 (15.50) K Höjd FINAL  
17.10 (16.10) M Stav FINAL  
17.15 (16.15) M 3000 meter hinder FINAL  
17.35 (16.35) M Tiokamp: Spjut grupp B Elliot Duvert
17.40 (16.40) K 200 meter FINAL  
17.55 (16.55) M 200 meter FINAL  
18.10 (17.10)  M 800 meter FINAL  
18.25 (17.25) K 1500 meter FINAL Wilma Nielsen
18.35 (17.35) K Längd FINAL Tilde Johansson
Maja Åskag
18.45 (17.45) M 4x400 meter FINAL  
18.45 (17.45) K Spjut FINAL  
19.05 (18.05) K 4x400 meter FINAL  
19.45 (18.45) M Tiokamp: 1500 meter Elliot Duvert

 

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Andreas Almgren (14)
Andreas Almgren EM-fyra på 10000 meter

Andreas Almgren var Europaetta på 10 000 meter inför EM i Rom och det fanns förhoppningar om en medalj för Turebergslöparen. Tyvärr räckte det inte för Andreas den här dagen utan han slutade fyra.

LÄS MER