Guld, guld och silver till syskonen Svensson

Monica Svensson Sm 2026 Monica Svensson mot SM-segern.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Gång-SM i Växjö blev en härlig familjefest när Svensson-syskonen Monica, Fredrik och Christer grejade guld, guld och silver.

Monica Svensson hade inga problem att bärga ännu ett guld när gång-SM avgjordes i Växjö.

För kvinnorna som var fyra till antalet stod en halvmaraton på programmet, medan männen, tre till start, gjorde upp över maratondistansen. SM-distanserna ändrades nyligen för att bättre motsvara de sträckor som används vid internationella tävlingar från och med 2026 (läs mer här).

IFK Växjö-gångare Monica Svensson ledde från start till mål och passerade mållinjen efter 1:50:07. Det var Monicas 19:e SM-guld utomhus, till vilket kan läggas 7 SM-titlar inomhus.

Silvret gick till Turebergs Eleonora Olsmats och bronset till Spårvägens Anna Klöfver.

I männens SM-tävling var det Monica Svenssons bröder Christer Svensson och Fredrik Svensson (bilden ovan) som var vassast.

Duon som representerar Växjö AIS var intakt efter 35 kilometer, men mot slutet av loppet var Fredrik den starkare och han segrade till slut på 4:40:18. Silvret till Christer som nådde mål dryga fem minuter senare.

Bronspengen bärgade Henrik Kopp Söderström, Axa SC.

Resultaten hittas här

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Perseus KARLSTRÖM 7012
Ingen start för Karlström på lag-VM

Det blev ingen start på lag-VM i gång för Eskilstunas Perseus Karlström. Svensken drog på sig influensa vid ankomsten till Brasilien och lyckades inte återhämta sig i tid.

LÄS MER
Perseus Tryout
Perseus hoppas på Lag-VM-start – "Formen riktigt bra"

På söndag är det dags för gångens Lag-VM som för första gången arrangeras i Brasilien. Den svenske världsstjärnan Perseus Karlström är på plats, och om inte en sjukdom sätter stopp har han höga förhoppningar. "Jag har hela tiden haft fokus på Brasili…

LÄS MER