Annons
Guld och brons till lagen på OCR-EM
11 JUNI 2023 | 16:54

FOTO: CHRISTOPHER HOLMSTRÖM
Sista dagen på OCR-EM i Ungern avslutades på bästa tänkbara sätt för de svenska elitlagen som tog hem två efterlängtade medaljer.
Annons
OCR-EM har under fyra dagar avgjorts i Tata i Ungern och det svenska elitlaget hade fram till söndagen inte lyckats ta några medaljer. Men på söndagens släppte det äntligen. Landslagsledare Christopher Holmström trodde att något av lagen, damlaget eller det mixade laget skulle ha chans på medaljerna, och så rätt han hade.
Damernas lag sprang hem ett brons på stafetten och när det var dags för det mixade laget gick det ännu bättre – de fick lämna Ungern med guldmedaljer.
– Tillsammans hade vi satt samman de lag som skulle ge oss störst chans på medaljer och det gick som planerat, sa Christopher Holmström.
Då alla lag inte startade samtidigt blev det en spännande väntan efter målgång innan alla resultat kommit in. Mixlaget vann med cirka 20 sekunder och i damloppet skiljde det bara 35 sekunder mellan andra och fjärde plats.
Guld i öppna tävlingsklassen
Under söndagen har det även tävlats i den öppna tävlingsklassen där Sverige tog hem guld i damklassen. Även finalerna i sprintdistansen 100 meter gick under söndagen och i Mastersklassen tog Jonas Ahlsson silver. På damsidan placerade sig både Camilla Boander och Linda Digby som topp 16.
Du hittar alla resultat från tävlingen här.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Sverige stod för flera fina insatser på de avslutande lagtävlingarna på OCR-EM i Lissabon.
LÄS MER
Under lördagen när standardbanan över 15 km skulle avgöras på OCR-EM i Lissabon så var det ännu varmare än under fredagen. Och tyvärr var det fortsatt stolpe ut för den svenska eliten.
LÄS MER