Guld till Duplantis i spännande final – ”Tuff tävling”

Armand Duplantis 6 (2) Armand Duplantis tog karriärens fjärde VM-guld inomhus.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Armand Duplantis hade en bra kväll på inomhus-VM i Torun när han klarade samtliga höjder upp till 6.25 i första försöket, vilket räckte till ännu ett VM-guld inomhus. Men svensken blev pressad hela vägen och segern var inte säkrad förrän greken Emmanouil Karalis rev ut sig på guldhöjden. "Alla hoppade jättebra och jag kan inte klaga på ett till guld", säger Duplantis.

Upsala IF:s Armand Duplantis kom till polska Torun med siktet inställt på sitt fjärde raka VM-guld inomhus i stavhopp. Finalen blev dock mer dramatisk än tidigare. Emmanouil Karalis från Grekland, som tidigare under säsongen hoppat 6.17, pressade svensken hela vägen upp till 6.25.

Duplantis, som var först i hoppordningen, klarade ingångshöjden 5.50 och stod sedan över 5.70. Han tog därefter 5.85 direkt och valde även att stå över 5.95.

Åtta hoppare tog sig upp på 6.00. Tre av dem hade klarat 5.95, medan övriga sparade sina försök från den höjden. Duplantis klarade 6.00 övertygande, samtidigt som främste konkurrenten Karalis rev i sitt första försök. Australiensaren Kurtis Marschall tog höjden med viss darr och avancerade till andraplatsen bakom svensken. Karalis klarade i sitt andra försök och tillsammans med norrmannen Sondre Guttormsen, som stått över höjden, fortsatte de tävlingen.

På 6.05 valde Duplantis återigen att stå över. I stället tog Karalis ledningen genom att klara höjden direkt i sitt första försök. Marschall rev ut sig och säkrade därmed bronsmedaljen eftersom inte heller Guttormsen klarade höjden.

När ribban höjdes till 6.10, en höjd som Karalis stod över, svarade Duplantis med att klara direkt och återta ledningen. Svensken fortsatte sedan i samma stil och tog även 6.15 i första försöket. Karalis valde då att spara sina krafter och fortsätta först på 6.20.

Greken var nära att klara 6.20 i sitt första försök men valde därefter att spara sina två återstående försök till mästerskapsrekordhöjden 6.25.

Duplantis klarade 6.25 med darr på ribban och befäste därmed sin ledning. När Karalis sedan rev sitt sista försök stod det klart att svensken säkrat karriärens fjärde raka VM-guld inomhus. Duplantis valde därefter att avstå från vidare hoppning.

– Det känns bra. Det var en bra kamp och alla hoppade jättebra. Jag kan inte klaga på ett till guld. Det var en ganska tuff tävling och Karalis pushade mig hårt, men jag gillade hur jag hoppade där ute. Jag vet vem jag är och vet att när jag hoppar bra så klarar jag de höjderna, säger Duplantis.

– Det var många hopp över sex meter och ganska kort tid mellan försöken.

Här hittas alla resultat i Torun och här finns vår guide till mästerskapet.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Axelina Johansson IVM
VM-brons till Axelina – "Känns helt otroligt!"

Vilken svensksuccé det blev redan på den första dagen av inomhus-VM! Axelina Johansson slog till med 19.75 i kulfinalens andra omgång, en putsning av det egna svenska rekordet, och ett resultat som räckte hela vägen till ett VM-brons. "Jag är så glad…

LÄS MER