Annons

Hampus Otterborg återigen överst på gångpallen på SM

Hampus Otterborg 7527 Hampus Otterborg, arkivbild.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Blott 18-årige stjärnskottet i gång, Hampus Otterborg, har nu tagit hem SM-guld i samtliga distanser för seniorer. Och bland kvinnorna knep Eleonora Olmats SM-guldet.

Annons

SM-JSM-USM-VSM i gång på väg avgjordes i Tibro på lördagen med Tibro AIK som arrangör och det blev en tuff tävling i högsommarvärmen. 

20 kilometer för män vanns överlägset av 18-årige Hampus Otterborg, Team Ultrasweden på hans nya personliga rekord 1:39:07.

Hampus som i maj klarade kvalgränsen till Junior-EM I Tammerfors i augusti har därmed vunnit SM-guld på alla fyra distanser för seniorer, 10 000 meter i Uddevalla, 5000 meter inomhus i Växjö, 35 kilometer i Växjö och nu 20 kilometer i Tibro. Snabbt marscherat av en kille som provade gång för första gången i maj ifjol. Dock skall sägas att Perseus Karlström inte varit med i dessa SM-tävlingar.

På 10 kilometer för kvinnor blev det jämnare. Eleonora Olsmats, Umara, vann på 1:02:04 före Nashieli Karlström, Eskilstuna, på 1:03:06.

Glädjande nog var det tre tjejer i F17 som fullföljde 10 kilometer i sina debutlopp på distansen. Olivia Johansson, Sävedalen, segrade på 1.09.30.   

Prispallen i F17. Från vänster: Niki Hillerström, Gefle, Olivia Johansson, Sävedalen och Bea Humeur, Spårvägen. Foto: Birger Fält

Text: Birger Fält

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Wilma Modig (1)
Modig och Russom svenska mästare i maraton

I ett soligt och lagom varmt Stockholm fick vi under lördagen se en rutinerad SM-vinnare på herrsidan – och en sensationell vinnare på damsidan. "Jag vet inte vad som hände", säger IF Götas Wilma Modig, som tog karriärens första SM-guld.

LÄS MER