Henrik Larsson missar IVM på grund av skadekänning – "Oerhört tråkigt!"

Henrik Larsson Henrik Larsson.

FOTO: DECA TEXT&BILD

I helgen lämnade Andreas Almgren återbud till inomhus-VM. Nu tvingas även Henrik Larsson kasta in handduken på grund av skadekänning. "Oerhört tråkigt, med Henrik i sitt livs form", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.

Henrik Larsson tangerade nyligen sitt personliga rekord på 60 meter, 6.60 på inomhus-SM i Växjö sista helgen i februari.

Med bara ett par dagar kvar till inomhus-VM i Belgrad tvingas IF Göta-sprintern lämna återbud, detta på grund av känningar i höger baksida lår.

- Oerhört tråkigt, med Henrik i sitt livs form! Nu får fullt fokus ligga på rehab och att komma i form för sommarens mästerskap, säger Kajsa Bergqvist.

Nyligen lämnade även Andreas Almgren återbud med en inflammerad sena i ena foten.

Sammantaget skickar Sverige nu fjorton aktiva till Serbien.

Inomhus-VM sänds fredag till söndag i TV4:s kanalnätverk.

/Mathias Karlsson

Relaterade nyheter

Sebastian Lörstad (5)
Sebastian Lörstad bäste svensk på terräng-VM

Alla fyra svenska löpare stod för starka insatser på terräng-VM i Tallahassee, USA. Bästa placeringen tog Sebastian Lörstad i U20-klassen med en 17:e plats – en placering bättre än Sarah Lahti i seniorklassen.

LÄS MER
EM 2026 Kriterier NY
Sugen på EM i Birmingham? Så kvalar du in!

I början av augusti 2026 är det dags för arenafriidrottens höjdpunkt när EM i Birmingham avgörs. Förbundskapten Kajsa Bergqvist har nu presenterat de svenska uttagningskriterier som gäller för att kvalificera sig till mästerskapet.

LÄS MER