Annons
Henrik Larsson öppnade säsongen på 6.58
18 JANUARI 2025 | 17:19

FOTO: DECA TEXT&BILD
Henrik Larsson visar en vass from i säsongsinledningen i Dortmund där han slutade trea i 60-metersfinalen på den fina tiden 6.58. Det var även säsongspremiär för Tilde Johansson och i Göteborg bjöd Bannister Running på tävling.
Annons
Sveriges snabbaste man på 60 meter, IF Götas Henrik Larsson
– 60 meter har väldigt känsliga marginaler för misstag så det är inte någon garanti att det kommer att gå snabbare, men i ett rent lopp så är chansen väldigt stor att kapa några hundradelar, sa han tidigare i veckan.
Henrik inledde med att springa på 6.67 i sitt försöksheat, men i finalen gick det snabbare. Han låg ett halvt steg efter tysken Joshua Hartmann genom hela loppet men hade en fin avslutning och gick i mål på 6.58, som trea i loppet, två hundradelar efter Hartmann.
Det är Henriks sjätte snabbaste lopp i karriären och endast fem hundradelar från hans svenska rekord från inomhus-EM i Istanbul 2023.
Även Falkenbergs Tilde Johansson
Alla resultat från Dortmund hittar du här.
Nya pers för Dinis och Perman
I Göteborg arrangerades Bannister Ignition där vi bland annar fick se nya pers på 1500 meter för såväl Hälles Liv Dinis som sprang på 4:20.99 som IF Götas Lova Perman som gick i mål på 4:21.46. Vann gjorde Mölndals Elin Brink på 4:20.47.
Alla resultat från Bannister Ignition hittar du här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

IFK Växjös Leo Göransson hade en bra tiokampshelg i italienska Brescia där Multistars 2025 avgjordes. Hans slutpoäng 7502 räckte nämligen en bit över kvalgränsen till U23-EM i Bergen i sommar.
LÄS MER
Det blev en ny Sverigebästatid på 300 meter häck under Diamond League i Xiamen genom Carl Bengtström som sprang loppet på 34.75. Och Mondo Duplantis vann stavtävlingen men fick inte med sig något sexmetershopp från Kina denna gång.
LÄS MER