Henriksson vidare till semifinal: "Kändes tryggt"
22 MARS 2025 | 04:32
FOTO: DECA TEXT&BILD
Julia Henriksson gjorde ett starkt försökslopp på 60 meter under det andra förmiddagspasset på inomhus-VM i Nanjing. I det sjätte och sista heatet slutade Julia trea och tog sig vidare till semifinalen på placering.
Malmö AI:s Julia Henriksson var den enda svenska deltagaren på det andra förmiddagspasset under inomhus-VM i kinesiska Nanjing. I försöksloppen på 60 meter gällde det att vara bland de tre främsta i mål, eller att ha en av de sex snabbaste tiderna utöver dessa.
Julia sprang i det sjätte och sista heatet tillsammans med bland andra träningskompisen Amy Hunt från Storbritannien. Hon fick en bra start och låg bland de tre främsta hela vägen in i mål. När resultaten kom upp på storbildsskärmen kunde Julia glädjande konstatera att hon hade slutat på tredje plats med tiden 7.31, vilket gav henne en säker plats i semifinalen. Vann loppet gjorde Joella Lloyd från Antigua på 7.21.
– Det kändes tryggt, jag var redo idag. Jätteskönt att gå vidare på placering, även om det inte var mitt snabbaste lopp. Det är tidigt på morgonen, så nu gäller det att ladda om inför semifinalen. Det var jätteroligt att få springa tillsammans med min träningskompis Amy, säger Julia Henriksson till TV4.
Semifinalerna på 60 meter avgörs klockan 13.15 där Julia kommer springa i det första av tre lopp.
– I semifinalen vill jag slå personligt rekord, och då kan allt hända. Det är säsongens sista tävling, så nu gäller det att ge järnet, säger Julia.
Läs allt om inomhus-VM i vår guide.
Relaterade nyheter
Den 14 december är det dags för Terräng-EM i portugisiska Lagoa och nu är den svenska truppen spikad. Blågult åker dit med 20 löpare och kommer att ha lag i alla klasser utom den kvinnliga och männens U23-klass.
LÄS MER
Det blev två svenska segrar på terräng-NM som avgjordes i danska Kastrup. I damernas lopp tog Evelina Henriksson en knapp men klar seger och detsamma gällde för Karl Ottfalk i juniorklassen.
LÄS MER