Hinderdramatik och snabba hundringar i Sollentuna

Jsm Sprint Fre Halmstads Olivia Ståhl i det blåa linnet stormar mot seger i F16-klassens 100m-final.

FOTO: DECA TEXT&BILD

JSM-USM Dag 1: Första dagens löpgrenar var den kortaste – 100m – och den ”jobbigaste” – hinder. Fylliga startfält (2-3 försöksheat) på 100m men som vanligt ganska sparsamma (4-7 individer) på hinder. Att det dessutom var premiär för 3000m som mästerskapssträcka för 22-årsklasserna hade inte ha påverkat intresset åt någondera hållet.

Ett av hinderloppen – P16 – fick ett oväntat dramatiskt förlopp när – efter att Täbys Gustav Malm och Tjalves fjolårsvinnaren Ahmed Hussein de första varven kämpat intensivt om att kontrollera loppet – Ahmed plötsligt stannade och la sig ned. Gustaf körde vidare till pers med 20 sekunder och seger med sex sekunder.

Ende UEM-deltagaren på hinder, Erik Jansson (Västerås) styrde P17-loppet till säker seger medan Sander Petri Bere (MAI) i M22 och Olivia Persson (Höör) i F16 helt enkelt sprang i ett tempo ingen annan kunde matcha och vann med 15 respektive 6 sekunder.

Något man kunde klassa som duellscenario uppstod bara i F17 – mellan klubbkamraterna i IFK Göteborg Nike Emanuelsson och Alice Lindblad – och i K22 – mellan Tullinges Olivia Grahn och Mölndals Elin Hagelin – där segermarginalen stannade vid 0.43 respektive 0.64.

Tätt och intensivt på 100m

100m-loppen var dock som alltid täta och intensiva. I princip var vindarna idealiska för sprint med medvind på upploppet. Problemet var dock att vinden var så pass nyckfull att tre finaler och några försöksheat fick minusvind uppmätt! Men det hindrade inte ett antal nya PB:n.

Till exempel kapade Halmstads Olivia Ståhl bort en hundradel till 12.23 när hon i -1.4 m/s vann F16 mycket klart före suveräna statistikettan Ema Avramova (Tureberg). Även i F17 skiftades topplaceringarna statistiskt när det kom till direkt möte i en mästerskapsfinal. Juliette Debaecker fick se sig slagen av Täbys Amanda Jörbeck.

Finalisterna från förra veckan i Upsala, Tilde Dahlberg (Ullevi) och Esther Sahlqvist (Hammarby), hade en ny tajt uppförelse – nu om K22-guldet. Förra gången som 7:a/8:a var det fördel Esther med 0.04, nu som 1:a/2:a var det 0.02 med fördel Tilde.

På manliga sidan var Lidingös Filip Olsson enda M22:a i SM-finalen, där han efter att vunnit heat och semi gick i mål som 4:a i finalen. Och han fortsatte det mönstret nu genom att vinna sitt heat men när finalen skulle starta visade sig att Filip strukit sig. Förmodligen en säkerhetsågärd. Det öppnade för Danderyds Edvin Sidwall som hade gjort något motsvarande i Uppsala.

För efter att ha vunnit sitt försöksheat på SM stannade Edvin sedan upp i semin efter att ha sett litet återhållsam ut i accelerationen. Inga sådana problem nu för honom utan Edvin gav intryck av att ha full kontroll redan i försöken och i finalen blev det dryga metern till IFK Göteborgs Albin Edin som i sin har hade ungefär det dubbla till sin klubbkamrat Albin Örnborg.

UEM-fyran Eliah Andersson var självklart suverän i P17 och vann med närmare tre meter före Kalle Löf. Även i P16 vann en Eliah – i detta fall med efternamnet Hallberg Hossain – klart. En final som dessutom nästan kändes som ett ”klubbmästerskap” eftersom Eliha hade klubbkompisar från Tureberg som 2-4-5-7 i mål. Och norrortsgrannen Danderyd stod för nr 3!

Här hittas alla resultat

Läs också: Toppresultat av Marcus Eklund och Patricia Kamga

Skribent: A. Lennart Julin

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Emil Uhlin 26
Uhlin EM-klar efter datastrul – "Skitstort för mig!"

65 EM-klara svenskar blir plötsligt 66. Detta sedan ett tekniskt krångel på SM i Uppsala har lyckats lösas i efterhand så att mångkamparen Emil Uhlin har fått rätt resultat. "Jag känner en otrolig lättnad! Det hade känts så synd om Emil hade missat E…

LÄS MER
Julia Henriksson Vm 2025 (1)
Henriksson avstår EM – "Måste ta hand om kroppen"

Sprintstjärnan Julia Henriksson lägger ner sin säsong och kommer därmed inte till start på EM. Bakgrunden är en skada som plågat henne under en längre tid. "Jag har stora planer framåt, men just nu måste jag ta hand om kroppen", säger Julia.

LÄS MER