Historisk SM-tävling!
27 MARS 2022 | 10:00
Idag, den 27 mars avgörs ISM parafriidrott i Höghammarshallen i Bollnäs. Ett historiskt SM, då det är den första SM-tävlingen som genomförs sedan inkluderingen av parafriidrotten.
Under dagen kommer ett 30-tal aktiva göra upp om medaljerna och redan nu har första historiska prisutdelningen genomfört. I I-klassen (intellektuella funktionsnedsättningar) 60 m tog Joel Reinholdsson, Umedalens IF, guld med tiden 7.43. Tvåa blev Viktor Åberg, Angereds IS, och trea Gustav Larsson, Angereds IS. Tävlingarna kan ni följa på:
ISM Parafriidrott - resultat
/Daniel Cortobius
Relaterade nyheter
Under söndagen avslutades ISM i parafridrott i Växjö och precis som under lördagen fick vi se massvis med fina prestationer i Telekonsult Arena.
LÄS MER
Under lördagen inleddes ISM för parafriidrottarna i Växjö, tävlingar som avgörs parallellt med IJSM. Under den första dagen delades mängder av medaljer ut till parafriidrottarna och här listar vi alla som nådde pallen.
LÄS MER