Hög resultatnivå på Folksam GP i Karlstad
16 JULI 2026 | 11:21
FOTO: DECA TEXT&BILD
Sommarens andra Folksam GP-gala genomfördes på Sola Arena i Karlstad den 8 juli och bjöd på en rad rekord där höjdpunkten var manliga 400 m häckduellen.
Det blåste ordentligt när förtävlingarna började redan klockan 14 men sedan mojnade vinden och sista timmen av galaprogrammet fram till klockan 20 var det utmärkta förhållanden.
– Det blev en jättefin kväll! Vinden hjälpte till i vissa grenar men var en nackdel i andra. Vi hade byggt upp 400 m häck som en duell mellan Carl Bengtström och Oskar Edlund som sista gren för kvällen och det blev lyckat, säger galageneralen Johan Engberg i arrangerande IF Göta Karlstad.
Två svenskar över åtta meter'
Upploppsläktaren med 1700 platser var i princip fullsatt och totalt kom det 2800 åskådare till Sola Arena. Det var en härlig stämning och publiken fick bland annat se två svenskar överträffa åtta meter i längd. Först IF Götas egen Samuel Ekelund med 8.04w (+2.9 m/s) som resulterade i ett härligt glädjeutbrott. Därefter flög Hammarbys Niklas Wall hela 8.11w (+3.9) som gav honom segern.
Men kvällens höjdpunkt var manliga 400 m häckduellen.
Fantastiskt 400 häcklopp
400 häck-loppet sköts iväg några minuter för kl 20 med Täbys Oskar Edlund på bana fem och Örgrytes Carl Bengtström på banan utanför. Oskar ledde i andra kurvan men Carl kom tillbaka och de var helt lika in på upploppet och över sista häcken. På de sista meterna lyckades den sistnämnda skapa ett litet övertag och höll den hela vägen in i mål till seger med 15 hundradelar på 48.11.
Aldrig tidigare har två svenskar sprungit så snabbt i ett och samma lopp och för Carl fattades bara 17 hundradelar fram till hans eget två år gamla svenska rekord. Men han överträffade de Folksam GP-rekord på 48.36 som Nederländernas Nick Smidts satte i Borås 2024.
Carls 48.11 är den tredje bästa tiden någonsin av en svensk och Oskars 48.26 den sjätte bästa. Han är nu trea genom tiderna bakom Carl och Sven Nylander (47.98).
Nästan trehundra starter
290 aktiva från 27 nationer tävlade på Folksam GP i Karlstad och det sattes 48 personliga rekord – 23 för män och 25 för kvinnor.
– Vi har som policy att alla som anmäler sig till förtävlingarna får vara med och då blir det många lopp på flera distanser och även flera grupper i teknikgrenarna. Det är viktigt att låta så många som möjligt inspireras av att få tävla i Folksam GP, säger Johan Engberg.
– Före pandemin hade vi runt 400 starter men efter har det varit klart färre. Nu var det närmare 300 så det fortsätter gå åt rätt håll.
Längsta någonsin av Maja
En som gjorde sin livs tävling var Maja Åskag i längd. Hon satte personbästa med 6.80 i Diamond League-galan i Eugene fyra dagar före Karlstad GP och landade i Sverige två dagar innan tävlingen. Så det var med jetlag i kroppen hon klev ut på ansatsbanan på Sola Arena.
Trots det gjorde hon sitt livs tävling med personligt rekord i både andra (6.87) och tredje omgången (6.89).
Sistnämnda resultat är det längsta en svenska hoppat i Folksam GP-historien som inleddes för 32 år sedan. 6.89 placerar Maja fyra på den svenska genom-tiderna-listan – bara tio centimeter från Erica Johanssons 26 år gamla svenska rekord.
53 år gammalt rekord föll
Minnesvärt var även Carmen Cernjuls 1500 m-lopp som slutade med att Inger Knutssons svenska juniorrekord från 1973 föll. Efter 31.2 på de sista 200 meterna lyckades Carmen med 4:07.08 förbättra Ingers guldtid från junior-EM i Västtyskland med 39 hundradelar.
Ärevarvet fortsätter växa
Sedan flera år finns möjligheten för barn att under lekfulla former springa ett varv inför publiken och det har blivit en tradition.
I år genomförs Folksams Ärevarvet i samarbete med ATEA:s Miniorlandslaget som riktar sig till barn i de tidiga skolåren i idrottssvaga områden där syftet är att få dem att prova friidrott. Efter rekorddeltagande med 150 barn i Ärevarvet i Sollentuna i juni tidigare var det nu 160 som sprang 400 meter i Karlstad.
Folksam GP i Göteborg 24/8
Det var verkligen härlig stämning på Folksam GP i Karlstad och efter Friidrotts-SM i Uppsala och EM i Birmingham och en rad andra friidrottstävlingar är det i Göteborg den 24 augusti dags för sommarens tredje Folksam GP-gala.
/Jonas Hedman
Resultat Folksam GP Karlstad 8/7
Relaterade nyheter
Inger Knutssons svenska juniorrekord på 1500 meter stod sig i nästan 53 år, men på onsdagskvällen förbättrades det av Carmen Cernjul med knappt fyra tiondelar till 4:07.08. ”Det fanns där, jag behövde bara få rätt lopp och det var kul att det blev id…
LÄS MER
Maja Åskag är onekligen i sitt livs längdhoppsform. Efter att ha hoppat 6.80 på Diamond League i Eugene för bara några dagar sedan förbättrade hon sig med ytterligare nio centimeter på Folksam Grand Prix i Karlstad. I den manliga tävlingen fick vi se…
LÄS MER