Annons
I helgen avgörs mångkamps-SM
03 FEBRUARI 2023 | 13:58

FOTO: DECA TEXT&BILD
För första gången efter pandemin arrangeras ett fullstort mångkamps-SM med alla klasser på samma plats. Tävlingarna avgörs i Växjö och går att följa på Friidrottskanalen både lördag och söndag.
Annons
Totalt är det 139 anmälda fördelat på 12 klasser som ska göra upp om årets första SM-medaljer i Växjö. I herrklassen är Hässelbys Fredrik Samuelsson tillbaka på inomhus-SM i mångkamp för att ta tillbaka sjukampstiteln som Marcus Nilsson från Högby IF bärgade i fjol. Marcus väljer i år att stå över mångkamps-SM och i stället vara med på Indoor Combined Events Tallinn som är en del av World Combined Events Tour.
Bronsmedaljören från sommarens Junior-VM, Elliot Duvert, har blivit senior och gör en spännande start i herrarnas tävling. En intressant comeback gör IFK Lidingös Fredrick Ekholm som nu gör sin första mångkamp sedan 2018.
I P19-klassen finns många spännande namn anmälda och kampen om guldet bör stå mellan Leo Göransson från Klippans FK och Danderyds Victor Törnström med Erik Laripa Taxell från Hässelby SK som en utmanare.
I den kvinnliga femkampen är det inte mindre än 23 anmälda och favoritskapet ligger på Turebergs Bianca Salming som i söndags gjorde 4.318 poäng i franska Aubière. Lovisa Karlsson från Högby IF är regerande mästarinna och tog i fjol hem SM-guldet på personliga rekordet 4.244 poäng.
I F17-klassen kommer det bli en spännande kamp mellan Avla Back som var med på U18EM i somras och Lovisa Ulvenstam.
Ni som inte har möjlighet att vara på plats i Växjö kan följa tävlingarna på Friidrottskanalen både lördag och söndag.
Se den fullständiga startlistan, inklusive Owe Jonsson Memorial, här.
Läs mer på arrangörens egen hemsida.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I sommarens första lopp över 400 meter häck slog Moa Granat till med 55.68, en förbättring av personbästat med 21 hundradelar och den bästa svenska tiden på distansen på 26 år. "Jag visste att jag hade kapacitet att springa snabbt", säger Moa Granat.
LÄS MER
Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.
LÄS MER