Ingen Nora Lindahl i semifinal på 200 meter
05 AUGUSTI 2024 | 11:27
FOTO: DECA TEXT&BILD
Nora Lindahl fick en andra chans att ta sig till semifinal på 200 meter genom ett återkval, men hon lyckades inte ta den chansen, utan är utslagen.
Nora Lindahl lyckades inte kvala till semifinal på 200 meter direkt från söndagens försöksheat, då hon sprang på 23.33, utan hon fick lov att lita till måndagens återkval.
I återkvalet gällde det att vara först i mål eller ha en av de därefter två snabbaste tiderna för att avancera till semifinalerna.
På måndagen fick Nora Lindahl en bättre bana än hon hade i försöksheatet då hon sprang på bana två. I återkvalet fick hon springa på bana fyra. Premisserna för Nora Lindahl var att komma först i mål eller springa under 23 sekunder, men hon lyckades inte med något av det. Hon fick kämpa genom hela loppet och hon kom in på en femte plats på tiden 23.51.
Direkt till semifinal fick vi däremot Julia Henriksson som smällde till med nytt svenskt rekord i försöksheatet på 22.79. Semifinalerna springs måndag kväll klockan 20.45.
Relaterade nyheter
European Athletics (EA) meddelar att prispotten på EM kommer att öka rejält. 2028 då mästerskapet avgörs i Chorzów kommer närapå 40 miljoner kronor att betalas ut till de aktiva, vilket kan jämföras med dryga halvmiljonen i Birmingham i somras.
LÄS MER
Han var en av de förhandstippade medaljörerna och Turebergs Andreas Almgren levde upp till alla högt ställda förväntningar och plockade en guldmedalj i halvmaraton i Köpenhamn. Tiden 58:06 är dessutom ett nytt Europarekord med 35 sekunder. "Att komma…
LÄS MER