Annons

JEM em 3: Elvira bara 0.20 från medalj

På behörigt avstånd bakom suveräna irländskan Adeleke var det tätt-tätt i de kvinnliga sprintgrenarna. I den jämspelta ”klungan” ingick på 200m Ullevis Elvira Tanderud som blev 5:a i finalen med 0.20 upp till bronset och 0.09 ned till 7:e platsen.

Annons

Elvira var dessutom imponerande stabil genom de tre omgångarna med tre nästan identiska lopp som resulterade i ett successivt bättre utfall: 8:e snabbast i försöken med 23.82, 7:e snabbast i semin med 23.79 och alltså till slut 5:e snabbast i finalen med 23.82!

/ A. Lennart Julin

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Ayla Hallberg Hossain F 3,2 8812
Fjärdeplats för Hallberg Hossain i längdfinalen

Längdhopparen Ayla Hallberg Hossain blev fyra i finalen på U20-EM med samma resultat men sämre andrahopp än bronsmedaljören Myroshnichenko. "Ansatsen stämde inte i något hopp", säger en besviken Hallberg Hossain.

LÄS MER
Carmen Cernjul (2)
Nytt EM-silver till Carmen – ”Så nöjd”

Det blev ännu ett silver på U20-EM för Carmen Cernjul när hon slutade tvåa på 3000 meter. "Det blev en sen kväll i går, men jag är så glad över hur jag genomförde loppet", säger Carmen. I stavfinalen blev Kajsa Roth bästa svenska med en femteplats.

LÄS MER