Annons

JEM em 4: Svenskt i åtta finalgrenar

Så här ser schemat ut för de svenskar – nio individuella starter plus ett stafettlag – som tävlar under det avslutande finalpasset:

Annons

14.55 P Tresteg: Gabriel Wallmark

15.00 F 400m häck: Moa Granat och Hanna Karlsson

15.10 P 400m häck: Oskar Edlund

15.20 P Tiokamp spjut: Jacob Thelander (ev)

15.40 F 4x100m: Sverige

Annons

16.20 P 3000m hinder: Nils Bredin

16.25 P Tiokamp spjut: Jacob Thelander (om han inte kastade i första gruppen)

16.38 F 5000m B: Tilda Månsson och Alva Malmsten Nilsson

16.50 F Längd: Maja Åskag

17.37 P Tiokamp 1500m: Jacob Thelander

Annons

SVT Play sänder finalpasset.

Men missa inte att Europaförbundet även streamar teknikgrenarna i egna kanaler. Så det finns – för den som så önskar – möjlighet att följa Gabriels och Majas finaler hopp-för-hopp!

/ A. Lennart Julin

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Ayla Hallberg Hossain F 3,2 8812
Fjärdeplats för Hallberg Hossain i längdfinalen

Längdhopparen Ayla Hallberg Hossain blev fyra i finalen på U20-EM med samma resultat men sämre andrahopp än bronsmedaljören Myroshnichenko. "Ansatsen stämde inte i något hopp", säger en besviken Hallberg Hossain.

LÄS MER
Carmen Cernjul (2)
Nytt EM-silver till Carmen – ”Så nöjd”

Det blev ännu ett silver på U20-EM för Carmen Cernjul när hon slutade tvåa på 3000 meter. "Det blev en sen kväll i går, men jag är så glad över hur jag genomförde loppet", säger Carmen. I stavfinalen blev Kajsa Roth bästa svenska med en femteplats.

LÄS MER