Annons
Jesper Arbinge vann i Bålsta på nytt kanonpers
25 MAJ 2024 | 16:44

FOTO: DECA TEXT&BILD
Spårvägens Jesper Arbinge tävlade i Bålsta under Vårkastet och passade på att öka på sitt personliga rekord med 41 centimeter och är nu sexa genom tiderna i Sverige.
Annons
Det behövdes bara en stöt över 20 meter för Jesper Arbinge för att han skulle radera sitt gamla personliga rekord vid Vårkastet i Bålsta – och det med besked!
Han inledde med en stöt på 19.88 och följde upp med ett kryss och 19.72. Då plötsligt fick han kraft bakom kulan och den seglade iväg hela 20.44, nytt personligt rekord med 41 centimeter. Den stöten tar honom också upp på en sjätteplats på den svenska genom-tiderna-listan.
Det blev sedan ingen mer stöt över 20 meter, utan Jesper avslutade med 19.89 och 19.71.
Vi fick också ett nytt svenskt årsbästa när Olle Hübert från Spårvägens FK fick iväg sitt spjut 73.43, vilket också var nytt personligt rekord för honom.
Alla resultat från Bålsta Vårkast hittar du här.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.
LÄS MER
I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.
LÄS MER