Annons
Kalasstart för Khaddi – fina stötar av Fanny
24 MAJ 2025 | 11:14

FOTO: DECA TEXT&BILD
Khaddi Sagnia hade förlagt sin utomhuspremiär till Cypern och inledde sommaren med fina 6.52. "Yeeeyy 6.52 tonight in beautiful Cyprys. New pb with my left leg", skriver IF Göta-hopparen på Instagram. För Fanny Roos blev det ännu en bra tävling även om fullträffarna uteblev.
Annons
I vintras gjorde IF Götas längdhoppsstjärna Khaddi Sagnia sina första tävlingar där hon, på grund av tidigare skadeproblematik, använde vänsterbenet som upphoppsben. Då hade hon väldigt svårt att komma rätt till plankan och det blev mestadels kryss i protokollet.
I fredagens utomhuspremiär i Limassol var det fortsatt många övertramp, men nu var det endast mindre sådana. Och i den femte omgången kom också fina 6.52 (+1.3), vilket toppar den unga svenska årsbästalistan.
- Det var inga grova tramp som inomhus, så det var gött. Hon hade också två hopp som var riktigt bra, så det här kan bli kul, berättar tränaren Anders Möller.
Khaddi slutade trea i tävlingen, blott två centimeter bakom segrande egyptiskan Esraa Owis.
Här hittas resultaten i Limassol.
Roos tvåa i Tyskland
Malmö AI:s kulfena Fanny Roos har redan gjort ett antal fina tävlingar utomhus och vi minns framför allt superinsatsen i Kina där hon satte nytt svenskt rekord med 19.66.
Under fredagen var hon återigen i farten och denna gång på kastardagarna i Halle. Fanny slutade tvåa i tävlingen med en längstastöt som mätte 18.97. Endast amerikanskan Chase Jackson var bättre med sina 20.35.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I Rom förra veckan satte han ett nytt svenskt rekord på 1500 meter. I Oslo vässade han sitt eget svenska rekord på 1 mile med 2.8 sekunder. "Kanske lite långsammare än jag tänkt mig, men det var bra ändå", säger Samuel Pihlström. Stavhoppet vanns av…
LÄS MER
Den 52:a årgången av statistikboken Sverige-Bästa finns nu att beställa från TextoGraf Förlag.
LÄS MER