Kamga och Petersson till VM-final – ”Stabilt”
13 SEPTEMBER 2025 | 05:17
FOTO: DECA TEXT&BILD
Vanessa Kamga och Wictor Petersson är klara för VM-final i diskus respektive kula. Petersson gjorde ett stabilt kval med 21.14 som längst, medan Kamga säkrade finalplatsen med 63.50 i sista omgången.
Redan under det första förmiddagspasset på VM i Tokyo fick Sverige två finalklara deltagare.
I det manliga kulkvalet deltog både Malmös Wictor Petersson och Spårvägens Jesper Arbinge. Petersson öppnade starkt med 21.02 och förbättrade sig till 21.14 i andra omgången. Hans tredje stöt blev ogiltig, men resultatet räckte till en fjärdeplats i kvalet. Finalen avgörs redan i kväll, klockan 14.10 svensk tid.
– Det var stabilt. Jag kände mig bra i kroppen och var ganska säker på att 21 skulle räcka. Det var svårt att tagga igång i tredje omgången när jag började känna mig trygg. Det ska bli väldigt roligt i kväll, säger Wictor Petersson till SVT.
Jesper Arbinge noterade 19.03 i sin första stöt men stod över de två följande på grund av en skadekänning. För final krävdes 20.38.
Kamga slog till i sista omgången
Hässelbys Vanessa Kamga fick en trevande start i diskuskvalet med 48.21 i första kastet och 58.19 i det andra. Inför den tredje och sista omgången var hon tvungen att förbättra sig rejält för att nå final.
Med starka nerver levererade Kamga 63.50, vilket räckte till åttonde plats i kvalet. Den sista finalplatsen gick till nederländskan Alida van Daalen på 62.65.
– Träningen inför har gått kanon. Sen kom det lite regn innan vi började och jag bytte till andra skor som var lite trögare. Det var först i sista jag kände att det var ett riktigt bra kast. Det är skönt att få känna hela spektrumet av känslor ibland, och det är bra att få öva på de här situationerna. Nu ska jag bara rocka loss i finalen, säger Vanessa Kamga.
Även Upsalas Caisa-Marie Lindfors deltog i kvalet. Hennes bästa kast mätte 58.06, vilket gav en 26:e plats.
Relaterade nyheter
Ungdoms-EM 2030 kommer att arrangeras på Sola Arena i Karlstad. Det beslutade European Athletics under torsdagen. "Det här betyder så mycket för Svensk Friidrott, oerhört glädjande", säger Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers. Samt…
LÄS MER
Den 20-22 mars är det dags för inomhus-VM i Polen och kanske satsar du på att ta en plats i den svenska truppen? Nu publicerar vi de svenska nomineringsgränserna.
LÄS MER