Annons
Kanonlopp igen av Granat – ”Mäktig känsla”
15 JUNI 2025 | 19:00

FOTO: FILIP LÖÖV
Bara fyra dagar efter sitt superlopp i Finland sänkte Moa Granat sitt personliga rekord på 400 meter häck igen. På Bauhausgalan sprang Turebergslöparen i mål på 55.37 – personligt rekord med drygt tre tiondelar. "Det är väldigt kul att springa så snabbt så tidigt på säsongen", säger hon.
Annons
Turebergs Moa Granat har fått en strålande start på säsongen. I onsdags noterade hon 55.68 på 400 meter häck i finska Lahtis – ett rejält personligt rekord. Redan fyra dagar senare, under Bauhausgalan på Stockholms Stadion, sänkte hon tiden ytterligare.
Moa startade på bana tre och öppnade offensivt, men det var den nederländska världsstjärnan Femke Bol som tog täten direkt. Tillsammans med amerikanska veteranen Dalilah Muhammad gick de båda i mål på tider under 53 sekunder – Bol vann på 52.11, vilket också var nytt stadionrekord.
Granat stod dock för ett starkt lopp över hela distansen och avslutade bra. Hon blev sexa i det tuffa internationella startfältet och förbättrade sitt personbästa med över tre tiondelar till 55.37. Därmed saknas bara en hundradel till tredjeplatsen på den svenska genom-tiderna-listan, där Frida Johansson-Svensson just nu innehar positionen.
– Det är så kul att springa så här snabbt så tidigt på säsongen. Jag brukar behöva några lopp för att komma igång, så att leverera de här tiderna redan nu känns fantastiskt. Det är en mäktig känsla att springa in på Stadion med all den här publiken. Nu väntar en spännande sommar med landslaget – lag-EM, U23-EM, VM och framför allt Finnkampen här på Stadion, säger Moa Granat.
Engla Nilsson över 1.90 – igen
Örgrytes Engla Nilsson fortsätter sitt starka 2025. I damernas höjdhopp tog hon sig över 1.90 för tredje gången i år. Hon klarade 1.91 i första försöket utan rivningar, innan hon rev ut sig på 1.93 – vilket hade tangerat hennes personliga rekord. Nilsson slutade delad fyra i tävlingen som vanns av Nicola Olyslagers från Australien på 2.01.
Henriksson nära pers på 100 meter
Malmös Julia Henriksson har hittills bara sprungit ett 100-meterslopp i år – ett medvindslopp i USA på 11.36. På Stockholms Stadion mötte hon OS-mästarinnan Julien Alfred från Saint Lucia och stod för ett övertygande lopp.
Julia slutade sjua med tiden 11.24 – bara fem hundradelar från det personliga rekordet hon satte i Grekland i fjol. Alfred vann loppet på 10.75, vilket var nytt Stadionrekord.
Maja Åskag sjua i längd
Råby-Rekarnes Maja Åskag fick en stark start i längdtävlingen och nådde 6.66 i sitt första hopp – hennes längsta för dagen. Hon hade ytterligare ett bra hopp på 6.64 i tredje omgången och slutade sjua i det tuffa startfältet.
Vann gjorde amerikanskan Tara Davis-Woodhall som flög 7.05 – även det ett nytt stadionrekord.
- Samtliga resultat från Bauhausgalan hittar du här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Tre svenskar kom till start i Eugenes Diamond League-tävling på lördagen. Mondo Duplantis jagade världsrekord, Daniel Ståhl landande på pallen och Fanny Roos fick till en riktigt fin kulserie.
LÄS MER
Kulstötaren Leo Zikovic bättrade på lördagen på sitt personliga rekord i Halle och verkar ha toppat formen inför U23-EM som startar om 12 dagar.
LÄS MER