Karl Ottfalk VM-sexa på 3000 meter

Karl Ottfalk24

FOTO: DECA TEXT&BILD

På U20-VM i Lima sprang Karl Ottfalk hem en fin sjätteplats i finalen på 3000 meter på tiden 8:23.14 efter ett dramatiskt upplopp.

Den hittills bästa placeringen, och den hittills enda topp åtta-placeringen på U20-VM i Lima stod IFK Lidingös Karl Ottfalk för.

Han sprang under natten till fredagen final på 3000 meter och kom i mål på en sjätteplats på tiden 8:23.14. Det var tätt i toppen i loppets slutskede och Karl var blott drygt tre sekunder från segern och drygt två sekunder från pallen.

Karl Ottfalk låg trea ut på sista varvet i en tajt tätklunga och han låg även trea in på upploppet och hade medaljkänning. På upploppet tappade han dock krafterna och blev omsprungen av flera löpare och ramlade i mål på en sjätteplats.

Vann den oerhört jämna slutstriden gjorde norrmannen Andreas Fjeld Halvorsen som tog guld på 8:20.56, silvret gick till Kenya genom Denis Kipkoech på 8:20.79 och bronset knep britten Edward Bird på 8:21.00.

***

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Sarah Berkani 053 (1)
Diskusbrons till Sarah Berkani – ”Jättechockad”

Sarah Berkani tog Sveriges första medalj på U18-EM i Rieti. Malmökastaren säkrade bronset i diskus efter ett nytt personligt rekord på 50.91, hennes första kast över 50 meter. "Jag är jättechockad att mitt resultat räckte", säger Sarah.

LÄS MER
Diskuskillar 0832
Cederqvist femma i diskusfinalen – Bonnevier sjua

George Cederqvist och David Bonnevier svarade för starka insatser i diskusfinalen på U18-EM. Cederqvist slutade femma efter sitt andra kast över 60 meter i karriären, medan Bonnevier blev sjua efter personligt rekord.

LÄS MER