Kenth Olsson har somnat in
06 AUGUSTI 2025 | 15:06
FOTO: DECA TEXT&BILD
En av Sveriges allra största friidrottsprofiler har lämnat oss. Under tisdagskvällen somnade Kenth Olsson in efter ett 79 år långt liv präglat av en stark passion för friidrotten.
En gigant inom Svensk Friidrott har gått ur tiden. Kenth Olsson var bland annat förbundskapten för det svenska friidrottslandslaget och har genom åren varit en oerhört framgångsrik tränare.
Så sent som i januari prisades han med Friidrottsgalans hederspris och han har även mottagit Svenska Friidrottsförbundets högsta utmärkelse Guldmedaljen.
I yngre år hade Kenth även en fin aktiv karriär i IFK Helsingborg vilken kröntes med bland annat ett SM-guld på 110 meter häck 1976.
Kenth lämnar ett stort tomrum efter sig, bland aktiva, ledare och vänner. I dag går våra allra varmaste tankar till den närmaste familjen.
På friidrott.se kommer i närtid en längre minnestext att publiceras.
Vila i frid, Kenth.
Relaterade nyheter
Under Idrottsgalan på onsdagskvällen utsågs Daniel Ståhls VM-final till Årets prestation. Ett bragdartat segerkast i den sista regniga omgången var enligt Idrottsakademin det vassaste som presterats under året. ”Jag är stolt över det här priset”, säg…
LÄS MER
Fyra världsrekord, två VM-guld och en hel uppsjö andra segrar under 2025 bäddade för att Mondo Duplantis skulle bli utsedd till Årets manliga idrottare på Idrottsgalan. ”Jag är så tacksam”, säger han.
LÄS MER