Annons
Kramer besviken IVM-femma: "Helt inställd på medalj i dag"
19 MARS 2022 | 19:37

FOTO: DECA TEXT&BILD
Andreas Kramer slutar femma i sin första VM-final. Ett fint taktiskt lopp av svensken, som hade medaljläge inför upploppet. Men krafterna räckte inte till. ”Det känns surt”, säger han.
Annons
Det var en medaljjagande Andreas Kramer som ställde sig på startlinjen för 800m-final i Belgrad på lördagskvällen. Och det såg länge väldigt ljust ut.
Kramer tog rygg på kanadensaren Arop (han som sprang förbi Kramer på upploppet i försöken) som satte upp ett högt tempo. En bra väg att välja för svensken, som kunde segla med hela vägen fram till sista kurvan. Men då satte spanjoren Garcia in en ny växel och lyckades ta sig in framför Kramer, som istället fick kämpa för att behålla tredjeplatsen mot kenyanen Kibet.
På upploppet fortsatte tendensen från de andra konkurrenterna. Kramer och Arop orkade inte svara upp efter att ha kört hårt i täten hela loppet och Kramer föll tillbaka till en femteplats i mål på 1:46.76. Ändå ett fint mästerskap av Kramer som tar sin bästa placering någonsin på ett globalt mästerskap.
– Det känns surt. Kroppen svarade inte som jag ville. Får en fin resa till en början men får slita ändå. På slutet har jag inte det där extra som krävs. Jag var helt inställd på medalj i dag", säger en besviken Kramer efteråt.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Universiaden pågår för fullt i tyska Bochum – och Sverige har tagit sin första guldmedalj. Axelina Johansson dominerade kulfinalen och vann överlägset med 18.45 – mer än en meter före tvåan. Det är Sveriges första friidrottsguld i mästerskapet på 16…
LÄS MER
Tove Arwidson stod för en imponerande avslutning i sjukampen – och säkrade Sveriges andra medalj på European Youth Olympic Festival i Skopje. "Det känns helt otroligt. Jag trodde inte detta i går kväll, så jag är jätteglad nu", säger hon.
LÄS MER