Annons

Kriterierna för vinterns mästerskap klara

Andreas KRAMER 2578 Andreas Kramer under IVM i Glasgow.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Nu är kriterierna för inomhussäsongens mästerskap klara. Dessutom har nya generella uttagningskriterier för Svensk Friidrott tagits fram.

Annons

Inomhussäsongen 2025 innehåller inte mindre än två internationella mästerskap. Först ut är inomhus-EM i nederländska Apeldoorn 6 till 9 mars. Två veckor senare är det dags för inomhus-VM i Nanjing. Mästerskapet i Kina skulle från början ha hållits 2020 men stoppades av pandemin och kommer nu efter fem år att genomföras.

Svensk Friidrott presenterar nu uttagningskriterierna till de båda mästerskapen tillsammans med Nordenkampen som avgörs i finska Esbo 9 februari. Det har dessutom tagits fram generella uttagningskriterier för Svensk Friidrott, vilket gjort att även kriterierna till VM i Tokyo justerats något. Det har bara gjorts justeringar i de fall som kriteriernas krav har sänkts.

Läs allt om de nya generella uttagningskriterierna här.

Uttagningskriterier för Nordenkampen, IEM och IVM.

Uttagningskriterier för VM i Tokyo.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

U20 2025
100 dagar kvar till U20-EM i Tammerfors

Om 100 dagar avgörs U20-EM i friidrott i finska Tammerfors. Inför mästerskapet har vi pratat med några av Sveriges unga stjärnskott om deras tankar, mål och förhoppningar inför tävlingarna i Finland.

LÄS MER
Väglöpning Genrebild
Årets VM i väglöpning inställt

I förra månaden informerade World Athletics om att årets VM i väglöpning inte kommer att arrangeras som planerat i San Diego. Nu meddelar WA att diskussioner förts med alternativa värdar, men att mästerskapet 2025 inte blir av.

LÄS MER