Laddade upp inför Virtus-EM på Bauhausgalan: ”Spännande trupp”
06 JUNI 2024 | 10:02
Under söndagens Bauhausgalan fick flera aktiva som är aktuella för Virtus-EM i Uppsala chansen att springa inför publiken på Stockholms Stadion.
I söndags genomfördes Bauhausgalan på Stockholm stadion, en riktigt fin sommardag ramade in tävlingarna som bjöd på fina resultat och spännande dueller. Under galan var även delar av landslagstruppen till kommande Virtus-EM med och sprang 100 meter. Fyra kvinnor och fyra män genomförde loppet som en del av uppladdningen inför mästerskapet.
Virtus-EM i Uppsala är ett mästerskap för personer med intellektuell funktionsnedsättning och så här säger Magnus Olsson, landslagsledare för truppen om att vara med på galan samt om läget inför EM:
– Kul att vara en del av Bauhausgalan såklart, killarna och tjejerna tyckte det var jättekul. Truppen är riktigt laddad och nu laddar vi inför ett EM med en skadefri och spännande trupp.
Se 100 metersloppet här och läs mer om Virtus EM genom att klicka här.
Relaterade nyheter
Samtidigt som friidrotts-SM avgörs i Uppsala har även para-SM avgjorts och inte mindre än 36 svenska mästare har korats. Flera aktiva lyckades även ta mer än en guldmedalj.
LÄS MER
Under söndagen avslutades ISM i parafridrott i Växjö och precis som under lördagen fick vi se massvis med fina prestationer i Telekonsult Arena.
LÄS MER