Annons
Laget till terräng-EM i Bryssel är presenterat
08 NOVEMBER 2023 | 13:43

FOTO: DECA TEXT&BILD
Åtta svenskar är uttagna att få springa terräng-EM i Bryssel i december. Bland dem SM-vinnarna Sarah Lahti och Emil Danielsson.
Annons
Under helgen som gick tog Karl Ottfalk hem guld på terräng-NM på Island i P19. När det är dags för terräng-EM i Bryssel den 10 december står han åter på startlinjen. Där får han sällskap av bland andra vinnarna av terräng-SM, Sarah Lahti, som tog en dubbel på SM, och Emil Danielsson, som vann 4 kilometer på SM, samt NM-medaljörerna i F19, Elsa Sundqvist och Majken Söderlund Larsson.
I F19 springer, förutom Elsa och Majken, även Ebba Broms och Towa Nilsson, som även de sprang på terräng-NM, och Tilda Månsson.
Detta är den första uttagningen och laget kan kompletteras till och med den 25 november.
Det här blir den 29:e upplagan av terräng-EM och de klasser som tävlar är F19/P19, K22/M22 och senior för dam och herr samt en mixad stafett. Det svenska laget finns representerat i senior, F19 och P19.
Tävlingen kommer att arrangeras i parken Park van Laken i Bryssel och banan är i huvudsak på gräs och väntas vara lerig. F19 och P19 kommer att springa 5 kilometer och seniorerna 9 kilometer.
***
Du hittar mer information om den svenska truppen här.
Mer information om mästerskapet hittar du här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Efter stor dramatik och lång väntan stod det klart att hemmalöparen Suldan Hassan segrade i Göteborgsvarvet 2025, den första svenska herrsegraren på 21 år: "Jag kan inte beskriva det med ord", sa en lycklig Suldan efter segerbeskedet. På damsidan ble…
LÄS MER
Den första maj arrangeras Trofeo Opitergium, en årlig löpartävling för U20 i italienska Oderzo och som vanligt skickar Sverige två lag. ”Förhoppningen att Sebastian ska försvara sin vinst från förra året”, säger lagledare Christin Borg.
LÄS MER