Leo Zikovic bättrade på sitt personliga rekord inför U23-EM

Leo Zikovic F 3,2 5120 Leo Zikovic vid Bottnarydskastet i juni.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Kulstötaren Leo Zikovic bättrade på lördagen på sitt personliga rekord i Halle och verkar ha toppat formen inför U23-EM som startar om 12 dagar.

Örgrytes kulstötare Leo Zikovic har vässat formen inför U23-EM i Bergen 17–20 juli. Idag, lördag, tävlade han i belgiska Huizingen i tävlingen Wact Challenger OEH och stötte ett nytt personligt rekord.

Leos rekordstöt kom i den sista omgången då kulan flög hela 19.15, nio centimeter längre än hans förra personliga rekord som han satte i Bottnaryd den 21 juni. Stöten räckte också till seger i tävlingen.

Hela Leos serie: 18.68-18.82-x-18.41-x-19.15

Alla resultat från WACT Challenger hittar du här.

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga
Årets Castoramasäsong har startat

Castorama är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF och omfattar såväl individuella tävlingar för både män och kvinnor som en gemensam lagtävling.

LÄS MER
Andreas Almgren (19)
Almgren trea i Diamond League-finalen

I Zürich var Andreas Almgren ytterst nära segern i Diamond League-finalen på 3000 meter men fick nöja sig med tredje plats. På 1500 meter var Samuel Pihlström nära sitt svenska rekord, medan Daniel Ståhl slutade femma i diskusfinalen.

LÄS MER