Annons

Lindahl bästa svenska på 200 meter – "Jätteroligt"

K 200M 7198

FOTO: DECA TEXT&BILD

I Göteborg ställdes Sveriges två främsta 200-meterslöpare, Nora Lindahl och Julia Henriksson, mot varandra. Nora visade att formen från U23-EM håller i sig och var först av svenskorna i mål med 22.90. "Väldigt jobbigt lopp idag, men jätteroligt och jag är så glad", säger Nora.

Annons

Så sent som för en vecka sedan tog Hässelbys Nora Lindahl brons på U23-EM. På Folksam Grand Prix i Göteborg mötte hon svenska rekordhållaren Julia Henriksson från Malmö, som har ett årsbästa på 22.74.

De låg jämsides in på upploppet och kämpade sida vid sida ända in över mållinjen. Jamaicas Ashanti Moore vann på fina 22.42 i lätt medvind. Nora blev tvåa med ett nytt årsbästa på 22.90, bara två hundradelar från sitt personliga rekord. Julia kom trea med 22.93 – hennes näst snabbaste lopp den här säsongen.

– Jätteglad att komma hem till Sverige och göra det så här fint! Väldigt jobbigt lopp idag, men jätteroligt och jag är så glad. Let’s go, säger Nora Lindahl.

Sjöberg starkast på 1500 meter

Precis som i Varberg i tisdags tog Täbys Vera Sjöberg hem segern på 1500 meter. Vera, som varit otroligt jämn i sommar, gick i mål på 4:07.09 – endast tre hundradelar från personligt rekord, och hennes femte lopp den här säsongen på just 4:07.

Annons

Örgrytes Wilma Nielsen slutade tvåa efter att ha satt personligt rekord med 4:07.98.

I herrarnas lopp förbättrade Djurgårdens Andreas Kramer sitt personliga rekord till 3:37.86, vilket räckte till en tredjeplats i loppet som vanns av Portugals José Carlos Pinto på 3:34.78. Spårvägens Emil Danielsson sänkte sitt årsbästa till 3:38.30 och slutade sexa.

Tjalves Alice Magnell Millán var urstark på 800 meter och tog en överlägsen seger. Hennes tid, 2:05.14, var personligt rekord med över två sekunder – och hon vann med drygt tre sekunders marginal.

Edlund tangerade årsbästat

Täbys Oskar Edlund imponerade på 400 meter häck med en överlägsen seger. Hans 49.00 var tangerat årsbästa, och han vann med över en sekund. Spårvägens David Thid blev trea med 50.05.

Annons

Josephine Risberg Thoor från Malmö tog en klar seger på 400 meter med tiden 53.63 – endast sju hundradelar från hennes personliga rekord.

Se alla resultat från Folksam Grand Prix i Göteborg här.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga 6315
Svenskt rekord av Kamga – Petersson nära personbästa

Det var utmärkta förhållanden för diskus på Slottsskogsvallen i Göteborg när Folksam Grand Prix avgjordes. Vanessa Kamga tog vara på möjligheten och förbättrade det svenska rekordet till 65.67. "Det var en kanonserie", säger Vanessa.

LÄS MER
Engla Nilsson (4)
Engla Nilsson inför Folksam GP: ”Extremt taggad”

På lördag är det dags för årets tredje Folksam Grand Prix-tävling – den andra inom en vecka. På Slottsskogsvallen i Göteborg får vi bland annat se hemmahopparen Engla Nilsson möta tufft motstånd i höjdhoppet. "Jag vill att de andra ska känna att de i…

LÄS MER