Annons
Lisa om kalasstarten och nya perset: "Härlig känsla!"
29 MARS 2022 | 08:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Lisa Gunnarsson har fått en drömstart på 2022. "Jag visste att jag hade höjden i mig. Det var en härlig känsla när ribban låg kvar på första försöket redan", säger hon efter nya perset 4.65.
Annons
Redan i årsdebuten i början av februari visade hon god form. Då stannade det på fina 4.51.
Den gånga helgen, i utomhusdebuten på Texas Relays i Austin, slog Lisa Gunnarsson till igen. 4.30 och 4.45 flög hon över i första försöket, 4.55 klarade hon i tredje och sedan satte hon nytt personligt rekord med fem centimeter, 4.65, i första försöket.
- Redan på uppvärmningen kände jag att det kunde bli högt. Allt stämde bara och det var bra förhållanden också, berättar Lisa.
- Jag visste att jag hade höjden i mig. Det var en härlig känsla när ribban låg kvar på första försöket redan!
Därefter väntade 4.70, vilket är synonymt med tidigt världsårsbästa utomhus och en höjd som också blev segerresultat i tävlingen.
För Lisas del blev det nu tre kryss, men det kommer mera …
- Mitt sista försök var riktigt bra på 4.70. Ställningen var bara fel, säger Hässelbyhopparen som studerar och tränar på Louisiana State University.
En härlig säsongsöppning – vilken är den främsta förklaringen till att det går så bra nu?
- Den största förändringen är att jag känner mig i form och kan hoppa på rätt stavar. Dessutom sitter tekniken bättre, säger 22-åringen som ser fram emot en lång och häftig utomhussäsong.
- De största målen är såklart senare i sommar. EM och VM. Men nu närmast så tränar jag nog på några veckor innan jag tävlar igen.
Lisa slutade fyra i Austin och tävlingen vanns av Bridget Williams, felfri över 4.70.
HÄR på friidrottsstatistik.se hittar du mer fakta om Lisa Gunnarsson.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

IFK Växjös Leo Göransson hade en bra tiokampshelg i italienska Brescia där Multistars 2025 avgjordes. Hans slutpoäng 7502 räckte nämligen en bit över kvalgränsen till U23-EM i Bergen i sommar.
LÄS MER
Det blev en ny Sverigebästatid på 300 meter häck under Diamond League i Xiamen genom Carl Bengtström som sprang loppet på 34.75. Och Mondo Duplantis vann stavtävlingen men fick inte med sig något sexmetershopp från Kina denna gång.
LÄS MER