Lörstad och Cernjul vinnare av SM-milen

Sebastian Lörstad 4411 Sebastian Lörstad slog sitt eget banrekord på Hässelbyloppet.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Juniorerna Sebastian Lörstad och Carmen Cernjul imponerade stort när de under söndagen tog hem SM över 10 kilometer, som avgjordes i samband med Hässelbyloppet. Sebastian satte dessutom nytt banrekord med tiden 28:53.

SM över 10 kilometer avgjordes under söndagen i ett soligt Stockholm i samband med Hässelbyloppet. Loppet startade på ett gräsfält och avslutades på Hässelby IP. Banan var inledningsvis flack men efter fem kilometer väntade en mer kuperad och utmanande del.

På herrsidan tog förhandsfavoriten Sebastian Lörstad från Lidingö kommandot direkt. Efter tolv minuters löpning hade Lörstad tillsammans med Hässelbylöparna Yohannes Kiflay och Ebba Tulu Chala skapat en lucka till övriga fältet.

Efter halva loppet tvingades Chala släppa och efter drygt 20 minuter fick även Kiflay ge sig. Lörstad kunde därefter defilera i mål och noterades för nya banrekordet 28:53, en tid som dessutom placerar honom som sexa genom tiderna i Europa bland U20-juniorer. Imponerande nog är Sebastian född 2008 och har därmed två år kvar i juniorklassen.

– Det känns helt otroligt. Jag är väldigt nöjd med vinsten. Jag hade gärna sprungit lite snabbare, ner mot 28:30 men det är ingen lätt bana med en del backar, så jag är riktigt nöjd. Yohannes hängde med ett bra tag men när jag fick en lucka efter sju kilometer var det bara att köra på, säger Sebastian Lörstad.

Ebba Tulu Chala tog silver på 29:07, även det under det tidigare banrekordet på 29:09. SM-bronset gick till Örebros Martin Regborn, som sprang i mål på 29:19.

Cernjul överlägsen på damsidan

På damsidan var 18-åriga Carmen Cernjul från Spårvägen helt dominant. Hon tog ledningen tidigt och hade efter sju minuter en lucka på sex sekunder till närmaste konkurrent. Efter fem kilometer hade avståndet växt till nästan 20 sekunder ner till Sanna Mustonen.

Mot slutet krympte luckan något men guldet var aldrig hotat. Cernjul gick i mål på 33:53, elva sekunder före Eef van Dongen från Västerviks OK, som tog silvret. Sanna Mustonen från Eskilstuna fullbordade prispallen med 34:08 som bronsmedaljör.

– Det var tufft och långt men roligt att göra det bra i mitt första 10-kilometerslopp. Jag har haft en jättebra säsong och är stolt och tacksam över att ha hållit mig skadefri och kunnat prestera när det gällt som mest, säger Carmen Cernjul.

För både Sebastian Lörstad och Carmen Cernjul var det första individuella SM-guldet i karriären.

Se alla resultat här.

Se sändningen från loppet i efterhand här.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter