Annons
Lovisa Karlsson ny femkampssjua genom tiderna
26 JANUARI 2025 | 20:05

FOTO: DECA TEXT&BILD
Efter fullträffen 8.12 på 60 meter häck genomförde Lovisa Karlsson fyra stabila grenar vilket ledde till personligt rekord i femkamp och en sjundeplats genom tiderna i Sverige.
Annons
Högbys Lovisa Karlsson inledde femkampen i franska Aubière med att springa in som fyra genom tiderna i Sverige på 60 meter häck med tiden 8.12.
I de följande grenarna blev det inte samma fullträff för Lovisa som stannade på 1.70 i höjd och stötte 12.33 i kula. I längd blev det 6.20 med hela plankan till godo och inför den sista grenen 800 meter var Lovisa i ledningen.
Svenskan korsade mållinjen på 2:20.78, personligt rekord med drygt tre sekunder. Sveva Gerevini från Italien och fransyskan Celia Perron sprang båda under 2:10 och tog sig förbi Lovisa i totalen.
Lovisa förbättrade sitt tre år gamla personliga rekord i femkamp med drygt 100 poäng till 4365 som trea i tävlingen. Med 4365 poäng klättrade hon två placeringar på den svenska genom-tiderna-listan och är nu sjua.
Se alla resultat från mångkampstävlingen i Aubière här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I sommarens första lopp över 400 meter häck slog Moa Granat till med 55.68, en förbättring av personbästat med 21 hundradelar och den bästa svenska tiden på distansen på 26 år. "Jag visste att jag hade kapacitet att springa snabbt", säger Moa Granat.
LÄS MER
Den som tar sig till Stockholms Stadion och Bauhausgalan den 15 juni kan räkna med att få uppleva ett rejält stjärnregn. I varje gren finns världseliten representerad och man kan räkna med blixtrande dueller och hoppas på svenska framgångar.
LÄS MER