Annons
Mångkampen: Äntligen fick Marcus sitt guld
06 FEBRUARI 2022 | 21:00

FOTO: CARL-GUSTAF NILSSON
Högbys Marcus Nilsson har tillhört vår mångkampselit i över tio år och då bl a hunnit med fyra EM och ett VM. Fast på SM har det ändå som bäst blivit fem silver i mångkamp och ett i stav. Men idag i Örebro bröts den ”guldförbannelsen”!
Annons
Och det dessutom med eftertryck: Marcus vinnarpoäng 5.718 gav honom nämligen en slutlig segermarginal på över femhundra poäng. Förklaringen låg i tre grensegrar av tre möjliga dag 2 och i synnerhet i en lysande insats i stav:
När Marcus gick in på 4.47 var nämligen alla konkurrenter utom en redan utslagna och sedan följde en solouppvisning som efter 5.07 i första inte tog stopp förrän på 5.17.
Bakom Marcus försvarade Rasmus Elfgaard och Andreas Gustafsson under problem sina silver- resp bronsplaceringar efter dag 1.
Se Marcus Nilsson kompletta biografi (inkl alla hans tidigare SM-meriter) på friidrottsstatistik.se!
Med sådana som Emil Uhlin, Simon Thor, Carl af Forselles och Teodor Sobczyk i USA den här vintern blev det i M22-klassen bara tre startande vilka alltså alla fick medaljer med guldet till Spårvägens Gustaf Vennerholm.
/ A. Lennart Julin
Annons
Annons
Relaterade nyheter

I samband med årets SM i halvmaraton testade Samuel Russom positivt för den förbjudna substansen meldonium. Hässelbylöparen stängs av från all idrott i tre år, från och med den 16 juni 2025 till och med 15 juni 2028.
LÄS MER
Ny vecka – nya tävlingar. Under onsdagen och torsdagen avgörs Diamond League-finalen i Zürich och till helgen är det dags för USM 15 och JSM 19 i Norrköping.
LÄS MER