Mångkampen: Elliot & Justina bästa tonåringar
06 FEBRUARI 2022 | 22:00
FOTO: JONAS HEDMAN
Mästerskapsgulden i 19-årsklasserna gick till Kvarnsvedens Justina Esangbedo och Turebergs Elliot Duvert.
För Justina var det en in-i-det-sista levande kamp med klubbkamraten Ebba Hedberg och Hässelbys Laura Fodor. I slutänden vara det bara 19 resp 27 p som skiljde Justina från tvåan Ebba och trean Laura.
Den verkliga plusgrenen för Justina var kulan där hon med 13.31 hade nästan 2½ meter plus på Ebba och 3½ meter på Laura. Det räckte precis för att kompensera för Ebbas styrka i höjd (1.70 mot 1.49) och för Lauras övertag på 800m (2:27 mot 2:37).
I P19 blev nyckelgrenen i guldduellen mellan Elliot Duvert och Hässelbys Vincent Arousell stavhoppet. Elliot noterade 4.47 och gick därmed +197 p på Vincent (klarade 3.77) där och tog sedan hem totalen med 171 p: 5.325 mot 5.154!
/ A. Lennart Julin
Relaterade nyheter
Carolina Wikström infriade under söndagen sin målsättning på Berlin halvmaraton när hon sprang i mål på 1:10:34, en tid som innebär att underskred kvalgränsen till VM i halvmaraton med 26 sekunders marginal.
LÄS MER
Under natten till söndag svensk tid sprang Djurgårdens Simon Sundström in som femma genom tiderna i Sverige på 10 000 meter med tiden 28:03.90. Även flera andra svenskar har presterat fina resultat i USA under helgen.
LÄS MER