Annons

Melker möter olympiske mästaren i Göteborg

Ett startfält av världsklass kommer till Göteborg GP. En av dem, Melker Svärd Jacobsson, gör första tävlingen för säsongen och har siktet inställt mot OS. – Hoppas det kan bli redan på onsdag, säger han.

Annons

Göteborg GP blir ett av de allra första sportevenemangen som får ha 500 personer på läktarna. Och galan kommer bjuda på flera grenar i internationell toppklass. En av dem är herrarnas stavhopp.

Melker Svärd Jacobsson ställs mot regerande olympiske mästaren Thiago Braz, Brasilien, norrmannen Pål Haugen Lillefosse och amerikanen Cole Walsh för att nämna några.

- Göteborg GP blir min första tävling för sommaren, det är alltid roligt att tävla på hemmaplan och extra kul nu när det får vara publik igen. Det blir extra inspirerande att gå ut på tävlingsbanan med publik på läktaren, säger Melker.

Och det är såklart OS som är det stora målet nu för Melker.

- Mitt fokus ligger på att hoppa 5.80 (som är kvalgränsen, reds. anm) och kvala till OS så tidigt som möjligt. Med det starka startfält vi har i Göteborg hoppas jag det kan bli redan på onsdag.

Annons

Folksam Grand Prix är Melkers första tävling av 6 inplanerade innan den 29 juni, vilket är sista dagen att kvalificera sig till OS.

Biljetter till Göteborg GP finner du här.

Startlista herrarnas stavhopp:

Melker Svärd Jacobsson SWE
Pål Haugen Lillefosse NOR
Cole Walsh USA
Ernest Obiena PHI
Thiago Braz BRA
Robin Jacobsson SWE
Adrian Valles Iñarrea ESP

/Gustav Orbring

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Julia Henriksson (9)
Dubbla Folksam GP – intensiv friidrottsvecka väntar

Friidrottsveckan är redan i full gång med Universiaden i Tyskland och EYOF i Nordmakedonien. På tisdag fortsätter tempot med Folksam Grand Prix i Varberg – och redan till helgen flyttar GP-serien vidare till Göteborg. Dessutom väntar Nordiska juniorl…

LÄS MER
Fanny Roos 4190
Roos nära rekord – Hallerth över 70 meter

Det blev en framgångsrik kväll för Sveriges kastkvinnor i Madrid. Fanny Roos var endast sex centimeter från sitt svenska rekord i kula, medan Rebecka Hallerth sprängde 70-metersgränsen i slägga för första gången den här säsongen.

LÄS MER