Milano: Nytt marathonpers för Charlotta

Charlotta Fougberg (1) Nytt personbästa - och bästa europeiska!

FOTO: JOHAN WETTERGREN

Kl 06.30 på söndagsmorgonen stod Charlotta Fougberg och Hanna Lindholm på startlinjen till en ”Special Edition” av Milano Marathon. Målsättningen för båda var prestationer som skulle kunna ge dem biljetter till OS-maran i sommar.

Loppet hade ett begränsat startfält där de flesta hade samma ambitioner som svenskorna och arrangörerna bjöd på en flack 7.5 km-slinga i en park i centrala Milano. Vädret var också löparvänligt med temperatur på 12-14 grader och inget regn.

Charlotta Fougberg och Hanna Lindholm hade en tydlig plan där stabil strax-under-3:30/km-fart skulle ta dem en bra bit under deras personliga rekord på just under 2:29. Och med farthållningshjälp av Sävedalens Linus Hultegård fungerade planen perfekt drygt halva vägen.

Där orkade dock inte Hanna längre inte riktigt hålla den nödvändiga farten medan Charlotta höll i den ytterligare nästan en mil innan också hon började mattas något. Men inte värre än att hon ändå med god marginal uppfyllde målsättningen om  nytt personligt rekord.

Återigen under officiella OS-gränsen

Med preliminära 2:28:12 kapade Charlotta nämligen bort trekvartsminuten från sin tid i Reggio Emilia i mitten av december i fjol och förstärkte därmed sin 3:e plats genom tiderna bakom Isabellah Andersson och Carolina Wikström.

Charlotta underskred därmed också ännu en gång den internationella OS-kvalgränsen 2:29:30.

För Hanna blev det nu 2:31:05 (prel), drygt två minuter över perset från Sevilla i februari 2020.

Täten i loppet dominerades ännu en gång av Etiopien och Kenya med Hiwot Gebrekidan som vinnare på 2:19:35.

Officiella resultaten

/ A. Lennart Julin

Relaterade nyheter

Kvinnor Seniorer 3837
15 uttagna till Terräng-EM i december

Nu har 15 löpare blivit uttagna till Terräng-EM som avgörs i portugisiska Lagoa den 14 december. På startlinjen får vi bland andra se IFK Umeås Evelina Henriksson och IFK Lidingös Karl Ottfalk som båda tog guld på Terräng-NM.

LÄS MER
Carmen Cernjul 5340
SM-milen inleder SM-veckan i Karlstad

Karlstad Stadslopp, där SM-milen ingår, kommer att vara en av de första tävlingarna under sommarens SM-vecka. ”SM-veckan är ett fantastiskt koncept och en grym folkfest så det känns väldigt kul att vi kunde få till detta så att alla som vill kan vara…

LÄS MER