Annons
Missa inte Montler och Larsson i Belgrad – live på SVT Play
29 JANUARI 2025 | 10:03

FOTO: DECA TEXT&BILD
Thobias Montler och Henrik Larsson har båda haft starka inledningar på inomhussäsongen. På onsdagseftermiddagen tävlar de båda på World Indoor Tour Gold-galan i Belgrad, som sänds live på SVT Play.
Annons
Den 21 januari hoppade Thobias Montler, från Malmö AI, 8.07 meter – hans bästa resultat på nästan två år. På onsdag är det dags för hans andra tävling för säsongen, när han deltar i World Indoor Tour Gold-galan i Belgrad.
Även IF Götas Henrik Larsson finns på plats. För drygt en vecka sedan öppnade han sin säsong med att springa 60 meter på 6.58 i Dortmund, Tyskland.
Galan i Belgrad sänds på SVT Play med start kl. 16.30. Längdhoppet med Montler startar 16.40 och finalen på 60 meter går 18.11.
En av de kommande tävlingarna i World Indoor Tour-serien, som går av stapeln i Ostrava den 4 februari, kommer också att sändas på SVT Play.
***
Som vanligt kan du läsa om fler svenskar som tävlar i veckan och framöver i vår nya kalender Friidrottskollen.
I vår TV-tablå hittar ni information om aktuella friidrottssändningar på tv.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER