Annons
Mondo kan bli Årets manliga idrottare på Idrottsgalan
18 NOVEMBER 2024 | 09:16

FOTO: DECA TEXT&BILD
Efter ett fantastiskt 2024 är Armand "Mondo" Duplantis en av fyra nominerade till Årets manliga idrottare på Idrottsgalan 2025. Vinnaren avslöjas under galan den 20 januari 2025.
Annons
Under måndagen presenterades de nominerade till Årets manliga idrottare inför Idrottsgalan som äger rum den 20 januari på Strawberry arena i Solna. Inte överraskande var en av de nominerade stavhopparen Mondo Duplantis.
Duplantis har haft ett otroligt år med guld på inomhus-VM, EM och OS. Han förbättrade även sitt eget världsrekord i stav inte mindre än tre gånger, som högst 6.26 vid Diamond League-galan i polska Chorzów. Mondo har vunnit priset Årets manliga idrottare vid fyra tidigare tillfällen, senast vid Idrottsgalan 2024.
De övriga nominerade i kategorin är fotbollsspelaren Viktor Gyökeres, skytten Victor Lindgren och bordtennisspelaren Truls Möregårdh.
Under söndagen presenterades Vanessa Kamga som en av de nominerade i kategorin Året nykomling.
Senare i veckan kan friidrotten få se nominerade i fler kategorier. De nominerade till Årets lag och Årets ledare tisdagen den 19 november och Årets prestation samt de nominerade till Radiosportens Jerringpris onsdagen den 20 november.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Utomhussäsongen är i full gång med spännande tävlingar både i Sverige och internationellt. Här hemma avgörs till helgen stafett-SM i Västerås, en tävling som kommer att sändas på Friidrottskanalen, och runtom i Europa får vi se svenska stjärnor på et…
LÄS MER
Det är intensiva tävlingshelger för de svenskar som tävlar för universitet i USA och under lördagen regnade medaljerna över dem. Bland annat vann Emilia Sjöstrand i tresteg och fyra svenskar kammade hem andraplatser.
LÄS MER