Mondo lockas av SM i Uppsala – "Hoppas det ska fungera"

Armand Duplantis Mondo Classic 2026

FOTO: DECA TEXT&BILD

Världsrekord i Uppsala i går – och till sommaren kan hemmapubliken få se ännu mer av Upsala IF:s världsstjärna Armand Duplantis som hoppas kunna tävla på Friidrotts-SM i slutet av juli. "Jag försöker lösa det", säger Mondo till Upsala Nya Tidning.

6.31 svingade sig Armand Duplantis över i egna tävlingen Mondo Classic (läs mer här). Och innan det berättade han för UNT att det mycket väl kan bli så att han i år även hoppar på Friidrott-SM, som arrangeras på Uppsala Friidrottsarena 24–26 juli.

– Jag försöker verkligen lösa det. Jag har inte bestämt hela sommarsäsongen med scheman och allt än utan vi får se. Jag hoppas att det ska fungera även om det är lite svårt under sommaren med många tävlingar att välja mellan, säger Mondo till UNT, och han berättar även att det lockar extra att återigen få chansen att tävla tillsammans med lillasystern Johanna, precis som under Finnkampen i höstas.

– Det vore coolt så jag hoppas det, säger Duplantis.

Den 26-årige stavfantomen har vunnit mängder av internationella mästerskap, men han har hittills bara ett SM-guld. Det kom 2020 när SM senast arrangerades i just Uppsala.

Här hittar du hemsidan för Friidrotts-SM

Relaterade nyheter