Mondo och Carl Bengtström nominerade till Idrottsgalan
14 NOVEMBER 2022 | 13:14
FOTO: DECA TEXT&BILD
Armand "Mondo" Duplantis fick två nomineringar och Carl Bengtström en nominering till årets upplaga av Idrottsgalan.
Den 14 november släpptes nomineringarna till 2022 års upplaga av Idrottsgalan, och två friidrottare tog plats bland de nominerade.
Armand Duplantis som slog världsrekord tre gånger på en och samma säsong och dessutom tog dubbla VM-guld och ett EM-guld samt tog hem Diamond League-titeln har chansen att kamma hem priset Årets manliga idrottare och även Årets prestation. Och prestationen det handlar om är förstås ingen mindre än kvällen den 24 juli:
– Att sätta världsrekord när VM avgörs i Eugene, säger Lasse Granqvist, sportjournalist som är ordförande i Idrottsgalans jury.
Mondos prestation i all ära, men konkurrensen är hård i båda kategorierna, där stavhopparen ställs mot bland andra skridskofantomen Nils van der Poel och ryttarstjärnan Henrik von Eckermann.
Carl Bengtström nominerad för sitt genombrott
I kategorin Årets nykomling får vi se vår andra friidrottare, Carl Bengström. Han sprang sin in i idrottshistorien den 19 mars 2022 då han knep bronsmedaljen på 400 meter under inomhus-VM i Belgrad, på nytt svenskt rekord, 45.33. Han är en av få svenska mästerskapsmedaljörer på en sprintdistans. Han följde sedan upp med en utomhussäsong med flera fina resultat, bland annat snuddade han vid en finalplats på VM i Eugene.
Idrottsgalan går av stapeln den 16 januari och sänds då på SVT. Hela listan med alla nominerade hittar du här.
/Anna-Lena Pettersson
Relaterade nyheter
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 – en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina…
LÄS MER
Efter ett beslut från tävlings- och arrangemangskommittén går det från och med nu att sätta officiella svenska rekord även i klasserna K22 och M22, så nu har inte mindre än 70 nya svenska rekord trillat in i rekordlistorna.
LÄS MER