Mondos 15:e världsrekord – ”Jag är så stolt!”
12 MARS 2026 | 21:20
FOTO: DECA TEXT&BILD
Han hade siktet inställt på världsrekord – och världsrekord blev det. Äntligen fick Mondo Duplantis bjuda sin hemmapublik i Uppsala på rekord under den egna galan Mondo Classic. ”Jag hoppar för Sverige, för alla er i publiken, alla ni som stöttar mig”, sa en rörd Mondo efter tävlingen.
Mondo Duplantis har slagit världsrekord i OS-final, VM-final, på galor, utomlands och i Sverige på Stockholms Stadion. Men på sin egen stavgala Mondo Classic hade han inte gjort det och att det var målsättningen för honom på torsdagskvällen var ingen hemlighet. Det viskades om en ny stav han inte tävlat med tidigare och att den skulle plockas fram när det vankades världsrekordförsök.
Och om det var den nya staven eller om det var publiken som bar honom låter vi vara osagt – Mondo Duplantis seglade över 6.31 i första försöket och kunde därmed räkna in sitt femtonde världsrekord i karriären.
– Helt ärligt, det här är mitt hus, sa Mondo till den jublande publiken i IFU Arena efter rekordhoppet.
Han fortsatte:
– Varje gång jag står på banan så representerar jag er med så mycket stolthet. Jag känner så mycket stolthet för att jag kunde göra det här för er. Jag hoppar för Sverige, för alla er i publiken, alla ni som stöttar mig. Och jag ska säga en sak, jag är svår att slå men när man kommer till Sverige och försöker slå mig, då blir det ännu svårare. Det är mycket känslor just nu. Det betyder något när jag tävlar här i Sverige framför det svenska folket.
Innan det var dags för världsrekord hade Mondo säkrat segern med ett hopp över 6.08. Den enda som utöver Mondo tog sig över 6 meter i Uppsala var norrmannen Sondre Guttormsen som krånglade sig över 6 meter i det sista försöket innan han sedan rev ut sig på 6.08.
Många hade säkert sett fram emot en duell mellan Mondo Duplantis och greken Emmanouil Karalis som för bara ett par veckor sedan hoppade 6.17, men han rev tyvärr ut sig redan på 6 meter och fick nöja sig med en sjundeplats i tävlingen efter att ha stått över flera höjder. Men efter att ha fått beskåda ett världsrekord verkade inte publiken sakna någon duell.
Alla resultat från Mondo Classic hittar du här.
Relaterade nyheter
Efter många år som elitlöpare har Sävedalens Linn Söderholm valt att lägga spikskorna på hyllan och frigöra mer tid till annat. "Jag känner mig väldigt stolt över det jag uppnått i min karriär, skillnaden mot hur jag alltid känt tidigare är att jag n…
LÄS MER
Det blev en fjärdeplats för Vanessa Kamga i European Throwing Cup och Jakob Samuelsson kastade sig till en tiondeplats i spjuttävlingen.
LÄS MER