Annons
Montler till final efter rysare
31 JULI 2021 | 15:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
I längdhoppskvalet hoppade Thobias Montler 8.01 och kvalificerade sig därmed till måndagens OS-final.
Annons
Han åkte till Tokyo med två personliga utomhusrekord – 8.23 och 8.27 – från tidigare i somras, men I längdhoppskvalet på OS låg Thobias Montler risigt till.
I första omgången öppnade svensken med 7.82, och följde sedan upp med ett långt hopp som tyvärr flaggades rött för övertramp. Montlers godkända hopp var inte tillräckligt för avancemang, och i tredje och sista omgången behövde han hoppa upp mot ungefär 8.00 för att säkra sin plats i finalen – vilket han lyckades med. För att inte riskera övertramp justerade Thobias i ansatsen, vilket resulterade i några centimeter kvar på plankan, men ett hopp som mätte så långt som 8.01.
– Jag känner mig bra i kroppen, men man är alltid lite nervös när man går in i ett sista hopp och vet att man ligger utanför. Jag tar med mig en bra känsla till finalen, säger en finalklar Thobias Montler till Discovery efter längdhoppskvalet.
/Lukas Nordén
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Längdhopparen Ayla Hallberg Hossain blev fyra i finalen på U20-EM med samma resultat men sämre andrahopp än bronsmedaljören Myroshnichenko. "Ansatsen stämde inte i något hopp", säger en besviken Hallberg Hossain.
LÄS MER
Det blev ännu ett silver på U20-EM för Carmen Cernjul när hon slutade tvåa på 3000 meter. "Det blev en sen kväll i går, men jag är så glad över hur jag genomförde loppet", säger Carmen. I stavfinalen blev Kajsa Roth bästa svenska med en femteplats.
LÄS MER