Nästa vecka startar Virtus-EM i Uppsala
04 JUNI 2024 | 16:20
Om drygt en vecka startar Virtus-EM i Uppsala. Det är första gången ett internationellt mästerskap för personer med funktionsnedsättning avgörs i Sverige. Martin Jansson är en av 17 svenskar som kommer att representera Sverige i Uppsala.
Den 12-16 juni genomförs för första gången ett internationellt mästerskap i Sverige för personer med funktionsnedsättning - Virtus-EM. Synkat med detta mästerskap genomförs även USM i Parafridrot samt ett Barn- och ungdomsläger, allt detta i Uppsala. Upsala IF Friidrott är arrangör. Det är 300 deltagare från 17 olika länder som kommer till Uppsala för att kämpa om medaljerna. Den svenska truppen består av 17 deltagare.
Hör Martin Jansson berätta om sin uppladdning inför Virtus-EM i spelaren nedan.
Läs mer om Virtus -EM här.
Relaterade nyheter
Under söndagen avslutades ISM i parafridrott i Växjö och precis som under lördagen fick vi se massvis med fina prestationer i Telekonsult Arena.
LÄS MER
Under lördagen inleddes ISM för parafriidrottarna i Växjö, tävlingar som avgörs parallellt med IJSM. Under den första dagen delades mängder av medaljer ut till parafriidrottarna och här listar vi alla som nådde pallen.
LÄS MER