Annons

NCAA-finaler och Throwing Cup förgyller helgen

Axelina 999 Axelina Johansson, arkivbild.

Inomhus möter utomhus när inomhusfinalerna för collegeidrottarna arrangeras samma helg som kastarnas utomhussäsong öppnar i och med European Throwing Cup. 

Annons

Redan under fredagskvällen, svensk tid sätter de amerikanska collegemästerkapens inomhusfinaler igång och vi har några intressanta svenskar att hålla ögonen på. 

Angel Richmore från Malmö AI ska genomföra sin femkamp, Hellas Emilia Sjöstrand hoppar längd och Örgrytes Wilma Nielsen och Täbys Vera Sjöberg springer försök på 1 mile.

Under lördagen fortsätter tävlingarna med kula där vi får se Hässelbys Axelina Johansson, tresteg där Emilia Sjöstrand åter tävlar och finalen på 1 mile, eventuellt med Wilma Nielsen och Vera Sjöberg, om de går vidare.

Läs mer om tävlingarna, se fullständiga startlistor och resultat här.

Kastarnas utomhussäsong inleds

Annons

Under helgen avgörs även European Throwing Cup på Cypern, en tävling som markerar starten för utomhussäsongen för Europas kastare. Tävlingen är för såväl de som tävlar i U23 och seniorer och det finns svenskar i flera av klasserna.

Under lördagens tävlingar, som börjar redan vid 09.00 svensk tid, kommer vi bland andra att få se Spårvägens Rebecka Hallerth i slägga och Upsala IF:s Simon Pettersson i diskus. Och söndagen bjuder på bland annat kvinnlig diskus med Hässelbys Vanessa Kamga och U23-slägga för kvinnor med svenska rekordhållaren Thea Löfman från Malmö AI. 

Se hela den svenska truppen här.

Tävlingarna går att se på European Athletics YouTube-kanal.

Regionmästerskap i Södertälje och Varberg

Annons

Det pågår även Regionmästeskap i Svealand (Södertälje) och Götaland (Varberg), där tävlingarna kommer att sändas gratis på Friidrottskanalen

Du hittar alltid fler aktuella tävlingar i våra tävlingskalendrar.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Julia Henriksson (9)
Dubbla Folksam GP – intensiv friidrottsvecka väntar

Friidrottsveckan är redan i full gång med Universiaden i Tyskland och EYOF i Nordmakedonien. På tisdag fortsätter tempot med Folksam Grand Prix i Varberg – och redan till helgen flyttar GP-serien vidare till Göteborg. Dessutom väntar Nordiska juniorl…

LÄS MER
Fanny Roos 4190
Roos nära rekord – Hallerth över 70 meter

Det blev en framgångsrik kväll för Sveriges kastkvinnor i Madrid. Fanny Roos var endast sex centimeter från sitt svenska rekord i kula, medan Rebecka Hallerth sprängde 70-metersgränsen i slägga för första gången den här säsongen.

LÄS MER