Ny topptid av Cernjul – trea genom tiderna på 3000 m

Carmen Cernjul Carmen Cernjul (arkivbild).

FOTO: DECA TEXT&BILD

Carmen Cernjul fortsätter att imponera. Spårvägentjejen som nyligen fyllde 18 kom under lördagen trea på Kuortane Games och noterades för tiden 9:03.40.

Carmen Cernjul levererar den ena topptiden efter den andra.

På adidas Spåret 5000 i mitten av maj satte hon nytt svenskt juniorrekord på 5000 meter, 15:38.86 (läs mer här). Och på 1500 meter pressade hon på Bislett ner sitt personbästa till 4:10.64 (läs mer här), en tid som placerar henne på andra plats på den svenska genom-tiderna-listan för F19.

Under lördagen slog Carmen till igen, och nu var distansen 3000 meter. På en tävling i Finland klockades hon för 9:03.40, vilket gör henne till trea på nyss nämnda lista. Framför sig har hon bara Inger Knutsson, 8:58.36, och Malin Ewerlöf, 9:02.20. Tider som härrör från 1973 respektive 1989. 

Carmen sprang i mål på tredje plats, slagen med 1.27 av hemmalöparen Ilona Mononen. Segrade gjorde irländskan Roisin Flanagan på 8:55.87.

Övertygande seger av Fanny Roos

På plats i Kuortane fanns ytterligare två svenskor, Malmös Fanny Roos och Hässelbys Nora Lindahl.

Fanny vann kultävlingen övertygande och var återigen över 19 meter. Längstastöten mätte 19.15 och kom i den femte omgången.

Fanny, som i början av maj satte ett nytt svenskt rekord med 19.66, presterade under lördagen följande serie: 18.71 - 18.77 - 18.63 - 18.67 - 19.15 - 18.29.

Snabba lopp av Nora Lindahl

Nora Lindahl sprang 100 meter och noterades för finfina 11.38 i försöksheatet, hela 13 hundradelar under personbästat, men i +2.4-vind.

I finalen, där hon slutade fyra, gick det en hundradel snabbare, 11.37, men återigen blåste det aningen för mycket för att kunna räknas som rekord. Vinden var +2.2 i detta lopp som vanns av liberianskan Thelma Davies på 11.21.

Här hittas resultaten i Kuortane

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Relaterade nyheter

Lovisa Lindh EA
Lovisa Lindh invald i European Athletics aktivas kommitté

Lovisa Lindh har valts in i European Athletics aktivas kommitté för mandatperioden 2026–2030. Den tidigare landslagslöparen på 800 meter blir därmed en av åtta representanter för Europas friidrottare och får möjlighet att vara med och påverka frågor…

LÄS MER