Annons
Nytt angående skor att tävla i
27 JANUARI 2022 | 10:00
World Athletics har nyligen uppdaterat regelverket kring vilka skor som får användas vid tävling. Den nya regeltexten är bland annat tydligare när det gäller beskrivningen av vilka anpassningar av skorna som är tillåtna av medicinska skäl.
Annons
Några av uppdateringarna:
- Aktiva som behöver använda uttagbara iläggssulor eller hälkuddar av medicinska skäl får göra det, även om det innebär att sulan överskrider gränsen för tillåten sultjocklek. De medicinska skälen måste dock kunna styrkas med intyg från läkare eller fysioterapeut.
- Arrangörer har rätt att kontrollera tävlandes skor före, under och efter tävling. Grenledare och skokontrollfunktionär har befogenhet att diskvalificera tävlande som tävlar i icke-regelrätta skor eller vägrar att lämna ifrån sig sina skor för kontroll.
- I terränglöpning är det nu möjligt att tävla i ”landsvägsskor”, det vill säga skor med högst 40 mm tjock sula utan spikar. För spikskor i terränglöpning gäller fortfarande maximalt 25 mm sultjocklek.
Regeltexten i sin helhet kommer att publiceras i nästa utgåva av regelboken ”Tävlingsregler för friidrott” som ska tryckas i april 2022.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Vi har en fullspäckad friidrottsvecka framför oss med NCAA-finaler i USA och Diamond League både i Oslo och i Stockholm. Dessutom är det dags för SM i gång och NM i mångkamp.
LÄS MER
Tre svenskar ställde sig på start på Fast 5000 i Frankrike, och nog gick det snabbt som tävlingsnamnet skvallrar om. Personliga rekord på Sarah Lahti, Elsa Sundqvist och Sebastian Lörstad – trots tuff vind. "De fem sista varven var ett syrabad", skra…
LÄS MER