Annons
Nytt årsbästa av Simon Pettersson i Växjö
23 AUGUSTI 2023 | 17:11

FOTO: DECA TEXT&BILD
Simon Pettersson missade VM-finalen i Budapest efter hans sista kast i diskuskvalet, som var långt nog för att ta honom till final, blivit struket i efterhand. Han skyndade i stället hem till Sverige för att tävla på Smålandsspelen där han under onsdagen satte nytt årsbästa med 66.31.
Annons
I lördags slutade Simon Pettersson 21:a i diskuskvalet på VM i Budapest och missade finalen. Simon valde då att åka tillbaka till Sverige och tävlade under onsdagen på Smålandsspelen i Växjö.
Hans årsbästa före tävlingen i Växjö var 64.60 som han kastade i Uppsala i början av juni. I Växjö kom årets två första resultat över 65 meter när han kastade 65.69 den andra omgången och avslutade tävlingen med 66.31.
Se hela kastserien här.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

U23-EM avgörs den 17–20 juli i norska Bergen och nu har de första namnen kommit in på uttagningslistan. Och landslagsledare Mikael Wennolf ser fram emot svenska medaljer.
LÄS MER
Sebastian Lörstad sprang under onsdagskvällen 3000 meter på den näst snabbaste tiden i Europa för U18 genom tiderna, i ett för honom kontrollerat lopp: ”Det finns ännu mer i benen”, säger han.
LÄS MER